Oczyszczanie ścieków

Kolejna gmina musi przebudować oczyszczalnię ścieków komunalnych

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 28 września 2022 07:01

Gmina Nowogard (woj. zachodniopomorskie) rozstrzygnęła przetarg na projektanta, który ma przygotować opracowanie przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków. Dotychczasowy obiekt jest już wyeksploatowany i coraz trudniej radzi sobie z przyjmowaniem większej ilości ścieków, niż tej, do której został zaprojektowany.

Powstały jeszcze w latach 70-tych obiekt, ostatnią modernizację przeszedł w latach 90-tych, a więc już ponad 30 lat temu. Od tego czasu jednak znacznie rozwinęła się gmina, przybyło producentów (ścieków), choćby poprzez wzrost zabudowy jednorodzinnej. W gminie zapadła decyzja, że czas przygotować się do modernizacji oczyszczalni. Początkowo szacowano, że będzie to koszt 20 mln zł, ale już dziś wiadomo, że przynajmniej dwa razy tyle. Oczywiście gminy nie stać na taki wydatek, niemniej to i tak dużo mniej niż budowa całkiem nowego obiektu- wówczas koszt sięgnąłby nawet 120 mln zł.

- W chwili obecnej szacowany całkowity koszt przyszłej inwestycji to kwota rzędu 40-60 mln złotych. Planowane jest maksymalne wykorzystanie obecnej infrastruktury oczyszczalni, ponieważ pozwoli to znacznie zredukować koszty przedsięwzięcia. Budowa całkiem nowej oczyszczali kosztowałaby bowiem gminę około 100-120 mln złotych. Przebudowa obiektów oczyszczalni zostanie zaprojektowana w taki sposób, żeby oczyszczanie ścieków w trakcie prac budowlanych mogło odbywać się w sposób ciągły i niezakłócony – informowała, na łamach lokalnej gazety Dziennik Nowogardzki, kierownik Wydziału GKMiOŚ w UM w Nowogardzie, Jolanta Tomczewska.

Gmina wyłoniła już firmę, która opracuje projekt przebudowy i rozbudowy oczyszczalni. Jest to firma HASKONNIG DHV, która zaproponowała, że wykona zlecenie za 613 tys. zł.

Oczyszczalnią ścieków w Nowogardzie eksploatuje Przedsiębiorstwo Usług Wodnych i Sanitarnych. Firma działa na terenie kilkunastu gmin województwa zachodniopomorskiego. Warto dodać, że spółka, założona w 1992 roku, była pierwszą polską spółką prywatną działającą w branży wodno-ściekowej. W chwili powstania zatrudnienie w spółce wynosiło 36 pracowników, obecnie liczba ta wynosi ok. 100 pracowników.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Image placeholder
Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 28 września 2022 07:01
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Przedwiośnie - obecna sy…

  Temperatury w normie

  Odrestaurują przeciwpowo…

  Śluza w Gdańsku zyska lepsze zaplecze

  Nowe ujęcie zapewni ciąg…

  Rzeszów: MPWiK wybuduje wodociąg do osiedla Budziwój

  Łobez: woda z przerwaneg…

  Czy ta katastrofa jest skutkiem zaniedbań?