Pozostałe

Kolejny problem z rzeką Barycz!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 27 września 2021 10:13

Kolejny problem z rzeką Barycz!

W ubiegłym roku zanieczyszczenie rzeki na długości ok 60 km, w tym roku zarastanie koryta...

Jak zgłosił nam nasz czytelnik, wskutek zaniechania prowadzenia prac konserwacyjno – utrzymaniowych, rzeka Barycz na znacznych obszarach Topoli Wielkiej, Tarchał Wielkich, czy też Odolanowa kompletnie porosła trzciną i roślinnością wodną, powodując spiętrzenia wody i miejscowe podtopienia użytków rolnych.

To kolejny problem dotyczący tej rzeki. Przypomnijmy, w 2020 roku na powierzchnię rzeki Barycz na terenie dwóch województw – wielkopolskiego i dolnośląskiego – na odcinku 60 km masowo wypłynęły śnięte ryby. O zanieczyszczeniu poinformowały m.in. władze Odolanowa (Wielkopolskie), Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, władze dolnośląskiego Milicza czy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Barycz jest lokalnym ciekiem wodnym. Stanowi prawy dopływ Odry. Jest rzeką o długości 139 km, a powierzchnia jej dorzecza stanowi 5.526 km2. Jest to rzeka przepływająca przez Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Na terenie parku znajduje się m.in. europejska Ostoja Ptaków IBA oraz jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych – Stawy Milickie. W parku występuje 300 gatunków ptactwa m.in. kormorana, bocian czarny i batalion.

Niestety, wobec napływających do nas sygnałów Barycz nie jest odosobnionym przypadkiem, zatem sprawie tego typu dopływów głównych polskich rzek będziemy się przyglądać baczniej.

W ramach interwencji dziennikarskiej zgłosiliśmy ten problem do, odpowiedzialnego za gospodarkę wodną w Kraju, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Poinformujemy Państwa o stanowisku PGW WP w momencie uzyskania odpowiedzi.

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 27 września 2021 10:13
 • Komentarze (3)
  Image placeholder
  Image placeholder

  To jest niestety polska mentalność. W TVwalka polityczna, w Spółkach i Urzędach o stołki, a w terenie... :(

  Image placeholder

  To samo jest z innymi małymi rzeczkami, np. Sąpólna w zachodniopomorskiem. od lat jest nieregulowana, dodatkowo spływają do niej ścieki (i nie jest to oczyszczony ściek, często leją się do rzeki fekalia)z oczyszczalni ścieków... Kiedyś się wniej mozna było kąpać, teraz nie da się do niej dojść tak jest zarośnięta, do tego zapach fekaliów miejscami jest odrażający.

  Image placeholder

  gdze sa te cale wody polskie- armia urzednikow i co? co oni robia - ich zpytajcie

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Jak na świecie walczą z …

  W Toronto chłodzą się wodą z podziemia

  Nowy lodołamacz zwodowany

  Rzeczny lodołamacz liniowy „Ocelot”

  Krakowskie Wodociągi

  Przywrócili bezpośrednia obsługa klientów