Inne

Koszalin: wizyta ekspertów sektora wodnego Ambasady Królestwa Danii w Polsce

Damian Simiński Dodany dnia: 30 kwietnia 2022 23:17

O technologii, która wspiera gospodarkę wodociągową i adaptację do zmian klimatycznych, mówili odwiedzający Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Koszalinie goście - Thor Danielsen, ekspert sektora wodnego w dziale handlowym Ambasady Królestwa Danii w Polsce oraz Paweł Pawłowski, także doradca handlowy w Ambasadzie.

Thor Danielsen, dzieląc się doświadczeniami z kadrą inżynierską, wymienił m.in. cele, jakie Dania stawia sobie do wykonania do 2030 r. Jednym z priorytetów jest dostosowanie technologii wykorzystywanej w oczyszczalniach ścieków, tak aby obiekty te produkowały energię, a nie tylko ją zużywały. Duńscy inżynierowie stawiają na odzysk cennych pierwiastków z osadów ściekowych, np. fosforu oraz pozyskiwanie energii w procesie oczyszczania. Jako przykład Thor Danielsen podał obiekt w Marselisborg, gdzie z obróbki ścieków bytowych pozyskuje się dwukrotnie więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie wszystkich urządzeń tam pracujących.

Piotr Kroll, prezes MWiK, wraz z kadrą techniczną, są zainteresowani nawiązaniem współpracy merytorycznej z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Danii. Na maj zaplanowana jest rewizyta studyjna przedstawicieli Spółki, którzy przyjrzą się, jak wygląda praca w duńskich obiektach branżowych.
Dziś już wiadomo, że polski i duński sektor wodociągowo – kanalizacyjny ma zbieżne cele. Oba kraje dążą do produkcji eko-energii i minimalizacji wpływu na środowisko.

Goście z Danii byli pod wrażeniem, że Koszalin już w ponad 94% ma rozdzieloną kanalizację sanitarną od deszczowej. Kopenhaga póki co… w 20%.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Damian Simiński Dodany dnia: 30 kwietnia 2022 23:17
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Aktualne informacje - op…

  PGW Wody Polskie: "powódź błyskawiczna" w miejscowości Świdnik i Tęgoborze

  Najpierw wodociągi, późn…

  100-letnia konstrukcja na Odrze zostanie przebudowana

  Płock: Modernizacja SUW …

  Inwestycja pochłonęła 8 mln złotych

  Nowy Komentarz do "ustaw…

  Eksperci Wodociągowca.pl współautorami nowej pozycji na rynku wydawniczym