Pod koniec października ruszyły prace remontowe wschodniej rozety Kanału Piaseczyńskiego w ramach projektu Szuwar Warszawski. Do wykonania prac konieczne było spuszczenie wody z kanału i przeniesienie ryb- informuje Zarząd Zieleni m. st. Warszawa.
Zmiany mają służyć poprawie jakości życia zwierząt na tym terenie, z jednoczesnym poszanowaniem tkanki historycznej miejsca.Część terenu od strony ul. Czerniakowskiej jest ogrodzona i wyłączona z ruchu. Wykonawca wymieni umocnienia betonowe i złagodzi nachylenie skarp. Powstaną nowe wypłycenia sprzyjające rozwojowi roślinności wodnej i bytowaniu ptactwa, które będą podparte gabionami.
Wykonanie tych prac będzie możliwe po spuszczeniu wody z części Kanału. Ryby zostaną przeniesione ze wschodniej rozety do tej części Kanału, w której pozostanie woda, a ryby z gatunków obcych zostaną odłowione.
Teren wokół rozety będzie rozpłytowany, powstaną nowe ścieżki z nawierzchni mineralnej, a zamiast części betonowych płyt zobaczymy nasadzenia z roślin okrywowych, krzewów i trawnik na przedłużeniu osi głównej założenia. Przy ścieżkach prowadzących do chodnika wzdłuż ul. Czerniakowskiej posadzone zostaną szpalery lip drobnolistnych, które będą nawiązaniem do alej biegnących wzdłuż całego kanału.
Wszystkie prace będą wykonywane pod nadzorem przyrodniczym, a sam projekt zatwierdzony został przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (Kanał jest wpisany do rejestru zabytków).
Działania realizowane są w ramach unijnego projektu „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy” (SzuwarWarszawski), realizowanym od 2020 r. przez Miasto Stołeczne Warszawa, w którego imieniu działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
Redaktor Wodociągowiec
Źródło: ZZW