Inne

Koszalin chwyta deszcz

ŁUKASZ TOMKÓW Dodany dnia: 13 marca 2025 07:37

Miejskie Wodociągi w Koszalinie przygotowują wspólnie z Miastem rozwiązanie problemu wód opadowych w centrum Koszalina.

Spółka opracowała już koncepcję, która ma za zadanie przygotować Koszalin – a szczególnie centrum miasta na zmiany klimatyczne – a więc nawiedzające miasto coraz częściej intensywne opady nawalnego deszczu. W trakcie prac zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Koszalina (Tonący Koszalin), radnymi, zastępcą prezydenta i zarządem spółki podczas którego dokonano wizji lokalnej miejsc najbardziej narażonych na podtopienia. Koncepcję przygotowała we współpracy z koszalińskimi wodociągowcami Spółka RetencjaPL z Gdańska

Potrzebny był model

Projektowanie trafnych rozwiązań w tak złożonym układzie odwodnienia miasta wymagało zbudowania modelu hydrodynamicznego (często nazywanego także „bliźniakiem cyfrowym”) systemu odwodnienia. Specjalistyczne oprogramowanie pozwoliło następnie na symulowanie działania odwodnienia, dla różnych scenariuszy opadu, od długotrwałego wielogodzinnego deszczu po krótkotrwałe nagłe ulewy. Na tej podstawie zaproponowano rozwiązanie w trzech obszarach: zielono-niebieskiej infrastruktury, czyli zagospodarowania wody deszczowej w zieleni, ogrodach deszczowych, nieckach, parkach, dalej budowa zbiorników retencyjnych gromadzących nadmiar wód, a wreszcie oceniane jest zagrożenie w warunkach, które przekraczają standardowe wartości na jakie projektowane jest odwodnienia miasta. Te informacje są kluczowe dla służb zarządzania kryzysowego.

Prace nad koncepcją

MwiK przygotowały najpierw m.in. dane o deszczach, sieci kanalizacji, przygotowano dane przestrzenne o uszczelnieniu zlewni, obszarach „zabetonowanych” i „zielonych”, dzieląc je na kilkanaście klas pokrycia terenu, zależnie od stopnia uszczelnienia. Sprawdzono kierunki spływu wód w oparciu o numeryczny model powierzchni terenu, określono także możliwości wsiąkania, opierając się o mapy glebowe i dostępne informacje. Wszystkie te dane zostały wprowadzone do modelu.

11 działań inwestycyjnych.

W przeprowadzonych analizach wyróżniono w sumie 8 miejsc podtapianych w centrum Koszalina. Aby rozwiązać problem wyszczególniono 11 działań inwestycyjnych takich jak zbiorniki przy ul. Słowiańskiej, Lechickiej, Rondzie Solidarności, Szczecińskiej, Krakusa i Wandy, Armii Krajowej, Franciszkańskiej, Wenedów, Kaszubskiej. W sumie w zbiornikach otwartych i podziemnych (5 zbiorników) oraz tzw. muldach (obiekty retencyjno-infiltracyjne o charakterze błękitno-zielonej infrastruktury) można będzie zgromadzić aż 15 tys. metrów sześciennych wód opadowych, które następnie będą stopniowo przemieszczane kanalizacją deszczową do Dzierżęcinki. Wartość szacunkowa planowanych rozwiązań to około 43 mln złotych, w tym rozwiązania priorytetowe 34,5 mln złotych.

- Chcemy, aby nasze inwestycje działały także za kilkadziesiąt lat. Stąd ważne, aby maksymalnie dostosować konkretne rozwiązania do sytuacji, która może wystąpić nie tylko obecnie, ale i w przyszłości - uważa Włodzimierz Ogiejko, prezes MwiK w Koszalinie. – Nasza koncepcją wybiegamy daleko w przyszłość, rozwiązując równocześnie bieżące problemy.

Obecnie władze miasta i zarząd spółki intensywnie poszukują możliwości finansowania tak dużych inwestycji infrastrukturalnych.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: UM Koszalin 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

ŁUKASZ TOMKÓW Dodany dnia: 13 marca 2025 07:37
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Kolejne zapadlisko ziemn…

    Nad wszystkim czuwały Wodociągi Chrzanowskie

    Będą spulchniać dno Wisły

    „Chude Wojtki” gotowe do pracy

    Trwa wojna na oświadczen…

    Stołeczne Wodociągi kontra Wody Polskie

    Dobre wyniki Wodociągów …

    Więcej zielonej energii, mniej strat wody