Wodociągi Miasta Krakowa zakończyły budowę zbiorników biogazu na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów.
W ramach projektu, na terenie oczyszczalni ścieków Płaszów wybudowano dwa nowoczesne zbiorniki biogazu, każdy o pojemności 3080 m3 . Do dotychczas pracujących jednostek kogeneracyjnych dołączyły dwa nowe moduły z niskoemisyjnymi silnikami, które zwiększyły możliwości produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Przeprowadzono modernizację układu elektroenergetycznego oczyszczalni, dzięki której praca niektórych urządzeń jest możliwa bez zasilania z miejskiej sieci. Powstała również nowa sieć cieplna wykorzystująca ciepło ze Stacji Termicznej Utylizacji Osadów, które ogrzewa punkt zrzutu zanieczyszczeń z miejskiego systemu kanalizacyjnego.
Zainstalowane jednostki kogeneracyjne pokrywają prawie 50% zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną i 100% zapotrzebowania na ciepło. Miesięczna produkcja energii elektrycznej z kogeneracji wynosi około 1000 MWh i 3600 GJ energii cieplnej, dzięki temu zmniejsza się ilość energii zakupionej od dostawców zewnętrznych.
W ramach podsumowania projektu, 30 kwietnia odbyła się konferencja prasowa i seminarium "Fundusze Norweskie i Fundusze EOG inwestycją w przyszłość".
Na realizację projektu pozyskano środki z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Funduszy Norweskich, przyznawane przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Koszt projektu to 17 935 245 zł, a sama wysokość dofinansowania: 6 561 675 zł – podaje Spółka.
Źródło: Wodociągi Miasta Krakowa