Inne

Ostrowickie Wodociągi wdrożyły system GIS

Szymon Różański Dodany dnia: 15 lutego 2024 17:57

Ostrowieckie Wodociągi wdrożyły system GIS do zarządzania siecią wodociągową. Ma on dać łatwiejszy dostęp do danych i pomóc optymalizować pracę sieci wod-kan.

Wdrożony przez MWiK system GIS wraz z matematycznym modelem sieci to złożony i rozbudowany zestaw oprogramowania oraz urządzeń do analizowania, planowania, przeprowadzania symulacji i zarządzania siecią wodociągową w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pracownicy zarówno terenowi, jak i pionu technicznego otrzymali narzędzie usprawniające realizację ich zadań, łatwiejszy dostęp do danych, a przede wszystkim optymalizację pracy sieci wodociągowej. Szybsza informacja o awarii w danym rejonie będzie gwarantem usunięcia jej w jak najkrótszym czasie, co zminimalizuje czas wycieku wody. Tym samym utrudnienia i niedogodności dla mieszkańców będą mniejsze. System GIS to również dostęp do cyfrowej wersji najbardziej aktualnych danych o uzbrojeniu podziemnym innych gestorów sieci, aktualizowany o nowe odcinki sieci wodociągowej i kanalizacyjnej realizowane w ramach inwestycji własnej Spółki, jak i Gminy. Główne moduły systemu to: matematyczny model sieci, moduł strefowania, przeglądy hydrantów, monitoring pojazdów i dyspozytornia.

O wdrożeniu przez Spółka inteligentnego systemu zarządzania siecią, poinformowano na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, jaka miała miejsce w siedzibie wydziału eksploatacji i usług Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Długiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

„Z ogromną satysfakcją prezentuję państwu efekt prawie dwuletniej pracy pracowników miejskich wodociągów przy wsparciu firmy KartGIS. Można śmiało stwierdzić, że ostrowiecki MWiK wkroczył w XXI wiek. To przełom dla eksploatacji sieci wodociągowej. To system, który za pomocą 5 modułów pozwala w sposób zero-jedynkowy wykryć awarię sieci” - powiedział Artur Łamomiec, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wartość całości inwestycji to ok. 3 400 000,00 zł netto.

 

Źródło: UM Ostrowiec Świętokrzyski

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 15 lutego 2024 17:57
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Szczecin: remont poidełka

  Stare, a wyglądają jak nowe...

  Hydrant to nie kran

  Słów kilka o napełnianiu basenów i podlewaniu ogródków

  Walczą z deficytem wody

  Wielkopolska – tam jest najbardziej sucho

  Jak wycisnąć ze ścieków …

  MPWiK w Łasku apeluje do mieszkańców