Jak ważna jest kanalizacja deszczowa
Kraków: Refleksja po ulewach
Nad nad Krakowem, podobnie jak wieloma miejscami w Polsce, przeszły ulewy i burze. Jedno z takich zjawisk dało się mieszkańcom, ale i służbą wodociągowym szczególnie we znaki. Przed godzinę spało tyle deszczu ile w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Wodociągi Miasta Kraków przypominają, jak ważne jest sprawne działanie sieci ogólnospławnej.
Krakowska sieć kanalizacji ogólnospławnej obsługuje ponad pół miliona mieszkańców, a jej długość przekracza 700 kilometrów- informują Wodociągi Krakowskie.
„ Skuteczne działanie tej sieci możliwe jest dzięki prawidłowej eksploatacji i stałemu poprawianiu jej sprawności hydraulicznej. Codzienne działania podejmowane przez Wodociągi Miasta Krakowa S.A. koncentrują się przede wszystkim na udrażnianiu, czyszczeniu i renowacji kanałów. Każdego roku czyszczone jest blisko 400 km sieci, a każdego miesiąca z kanalizacji ogólnospławnej usuwane jest ponad 1000 ton osadów (czyli ponad 200 samochodów ciężarowych!). Co roku blisko 180 km sieci poddawane jest inspekcji za pomocą kamer tv”- czytamy na stronie operatora sieci wod-kan w Krakowie.
Spółka podkreśla, że podejmuje również długofalowe działania zmierzające do poprawy funkcjonowania sieci i zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami zjawisk atmosferycznych. Obejmują one między innymi budowę kanałów odciążających, wdrażanie zaawansowanych systemów sterowania siecią czy remonty przewidziane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.
„ Przykładem są prace, mające na celu poprawę stanu technicznego oraz właściwości hydraulicznych odbiorników wód opadowych i roztopowych ze znacznej części południowego obszaru Krakowa. Prowadzone są także działania edukacyjne, których celem jest uświadomienie mieszkańcom miasta skutków, jakie niesie za sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń sanitarnych.”- informują Wodociągi Krakowskie
Spółka podkreśla, że każda sieć kanalizacyjna służąca do odwodnienia terenu, projektowana jest w oparciu o standard przyjmowany na deszcz o określonej częstotliwości występowania - raz na 5 lat i o czasie trwania 15 minut, przy wysokości opadu 19 mm (dla przykładu projektowana dla takich parametrów sieć kanalizacji ogólnospławnej jest w stanie odebrać aż 19 m3 wody w ciągu 15 minut z utwardzonej powierzchni o wymiarach 1000 m2).
- Opad, który zanotowano na stacji pomiarowej przy ul. Łazowej w Krakowie w dniu 22 czerwca 2021 roku miał charakter zjawiska ekstremalnego, którego częstotliwość występowania szacuje się na raz na 265 lat. Wysokość wtorkowego opadu osiągnęła aż 54 mm podczas 60 minut co oznacza, że w tym czasie na Kraków spadła taka ilość wody, jak przez ostatnie dwa miesiące. Takie parametry kwalifikują wspomniany deszcz jako nawalny 6-go stopnia wg skali Chomicza. Należy mieć na uwadze, że tego rodzaju zjawiskom towarzyszy zwykle silny wiatr, powodujący nagromadzenie liści i gałęzi na ulicach, co z kolei wpływa na utratę drożności kratek i wpustów ulicznych- podkreślają miejskie wodociągi w Krakowie.
Ponadto spółka informuje, że w zakresie działalności Spółki pozostaje utrzymanie prawidłowego funkcjonowania systemu kanalizacji ogólnospławnej, za wyjątkiem zapewnienia sprawności wpustów ulicznych, tzw. kratek, które stanowią element drogi.
Redaktor wodociągowiec
Źródło: Wodociągi Miasta Krakowa S.A.