Krakowskie Wodociągi
Dwie nowe fontanny przejęte
Choć lato już minęło, to krakowskie fontanny nadal cieszą oczy turystów i mieszkańców. Wodociągi Miasta Krakowa właśnie przejęły do eksploatacji dwa nowe wodotryski, będące częścią zrewitalizowanego Parku Jerzmanowskich. Tym samym, pod opieką spółki znajduje się już 19 miejskich fontann. Wymagają one codziennej konserwacji.
By każda z nich była ozdobą, konieczne jest codzienne czyszczenie, prace porządkowe, zabiegi konserwatorskie konstrukcji i mechanizmów. Odpowiedzialni są za to pracownicy Krakowskich Wodociągów. Wodotryskami trzeba zajmować się codziennie, aby cieszyły oko i sprawnie działały.
„Tradycyjnie, to od fontanny na Rynku Głównym nasi pracownicy zaczynają codzienną pracę. Szybko wyciągają sprzęt, podłączają się do hydrantu i wodą pod ciśnieniem zaczynają myć szklaną „piramidę” wieńczącą fontannę. Ten sam rytuał powtarza się codziennie. Mycie wodą nie wystarcza. Z muszli fontanny należy jeszcze wyjąć to, co trafiło tam w ciągu doby. Najczęściej są to drobne śmieci, plastikowe opakowania, chusteczki i bilon. Zdarzają się jednak i nietypowe znaleziska jak na przykład buty w dobrym stanie, choć do cna przemoczone albo ozdobna puderniczka”- opisuje codzienną konserwację fontann spółka wodociągowa z Krakowa.
Aby zadbać o wszystkie fontanny rozsiane po całym mieście, ekipa czyszcząca musi się uwijać. O tej porze roku największym kłopotem są liście spadające z pobliskich drzew wprost do wody. Mechanizmy, mimo że zaopatrzone w filtry są bardzo czułe na zabrudzenia. By wszystko działało jak należy, konieczne jest systematyczne oczyszczanie mis i basenów fontann.
Do najbardziej znanych krakowskich fontann należą ta w Parku Krakowskim, na Plantach przy ulicy Basztowej i naprzeciwko Filharmonii, na Rynku Głównym, przy alei Adama Mickiewicza, na placu św. Marii Magdaleny oraz najmłodsza fontanna w Parku Lotników Polskich, ufundowana przez Wodociągi Miasta Krakowa.
Redaktor Wodociągowiec
Źródło: Wodociągi Krakowskie