#Oczyszczanie ścieków

Goleniów skorzysta z funduszu dla „byłych PGR”?

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 30 stycznia 2021 21:08

Zachodniopomorskie: Goleniów skorzysta z funduszu dla „byłych PGR”?

5 mln dotacji na przebudowę popegeerowskiej oczyszczalni.

Gmina Goleniów zapowiedziała, że złoży wniosek o przyznanie 5 mln zł dofinansowania z tworzonego właśnie rządowego funduszu dla  gmin, w których funkcjonowały niegdyś Państwowe Gospodarstwa Rolne. Dotacja ma być przeznaczona na budowę kanalizacji, która transportować będzie ścieki komunalne z Mostów do oczyszczalni ścieków w Goleniowie.

Jak informuje Gmina Goleniów inwestycja jest pilna i niezbędna. Obecnie w Mostach pod Goleniowem działa lokalna oczyszczalnia, która nie spełnia już wymagań narzuconych przepisami ochrony środowiska i jest w katastrofalnym stanie technicznym.

- Konieczne jest rozwiązanie problemu odbioru ścieków, najlepszą metodą będzie ich przesyłanie do mającej duże rezerwy nowoczesnej oczyszczalni w Goleniowie. W przyszłości do rurociągu można będzie podłączyć również mieszkańców wsi Imno, Burowo i Mosty Osiedle. Łącznie z Mostami byłoby to 1600 mieszkańców gminy, którzy dziś korzystają z szamb lub popadającej w ruinę oczyszczalni w Mostach- czytamy na stronie Goleniowa.

Rządowy fundusz ma dysponować kwotą 250 mln zł, wnioski mogą opiewać na kwoty nie mniejsze niż 50 tys. zł i nie większe niż 5 mln. Źródłem finansowania ma być Fundusz Przeciwdziałania.  COVID-19. Wnioski mają opiniować właściwie terytorialnie Krajowe Ośrodki Wsparcia Rolnictwa.

Gmina Goleniów planuje złożyć wniosek o maksymalną kwotę i pokryć w ten sposób 75% kosztów budowy rurociągu i sieci kanalizacyjnej na osiedlu mieszkaniowym w Mostach. Urzędnicy twierdzą, że szanse są spore, bo Mosty są typową wsią popegeerowską, która poważnie ucierpiała po likwidacji tamtejszego PGR.

W całej Polsce z pieniędzy w ramach tego funduszu może skorzystać nawet 600 gmin. Każda może złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie projektów, nie tylko modernizacje sieci wod.-.kan, ale też budowę dróg czy termomodernizację budynków publicznych.

Opr.red Wodociagowca.pl

##ścieki
Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 30 stycznia 2021 21:08
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Poznbaj inne artykuły s tej kategorii.

  Woda z drogi do lasu…

  Porozumienie Lasów i GDKiA

  Lublin: Oczyszczalnia za…

  Budowa elektrowni fotowoltaicznej za 850 tys. zł.

  Najpierw wodociągi, późn…

  100-letnia konstrukcja na Odrze zostanie przebudowana

  Oczyszczalnia ścieków

  Elektrownia Turów, podpisała umowę z SEEN Technologie.