Oczyszczanie ścieków

Goleniów skorzysta z funduszu dla „byłych PGR”?

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 30 stycznia 2021 22:08

Zachodniopomorskie: Goleniów skorzysta z funduszu dla „byłych PGR”?

5 mln dotacji na przebudowę popegeerowskiej oczyszczalni.

Gmina Goleniów zapowiedziała, że złoży wniosek o przyznanie 5 mln zł dofinansowania z tworzonego właśnie rządowego funduszu dla  gmin, w których funkcjonowały niegdyś Państwowe Gospodarstwa Rolne. Dotacja ma być przeznaczona na budowę kanalizacji, która transportować będzie ścieki komunalne z Mostów do oczyszczalni ścieków w Goleniowie.

Jak informuje Gmina Goleniów inwestycja jest pilna i niezbędna. Obecnie w Mostach pod Goleniowem działa lokalna oczyszczalnia, która nie spełnia już wymagań narzuconych przepisami ochrony środowiska i jest w katastrofalnym stanie technicznym.

- Konieczne jest rozwiązanie problemu odbioru ścieków, najlepszą metodą będzie ich przesyłanie do mającej duże rezerwy nowoczesnej oczyszczalni w Goleniowie. W przyszłości do rurociągu można będzie podłączyć również mieszkańców wsi Imno, Burowo i Mosty Osiedle. Łącznie z Mostami byłoby to 1600 mieszkańców gminy, którzy dziś korzystają z szamb lub popadającej w ruinę oczyszczalni w Mostach- czytamy na stronie Goleniowa.

Rządowy fundusz ma dysponować kwotą 250 mln zł, wnioski mogą opiewać na kwoty nie mniejsze niż 50 tys. zł i nie większe niż 5 mln. Źródłem finansowania ma być Fundusz Przeciwdziałania.  COVID-19. Wnioski mają opiniować właściwie terytorialnie Krajowe Ośrodki Wsparcia Rolnictwa.

Gmina Goleniów planuje złożyć wniosek o maksymalną kwotę i pokryć w ten sposób 75% kosztów budowy rurociągu i sieci kanalizacyjnej na osiedlu mieszkaniowym w Mostach. Urzędnicy twierdzą, że szanse są spore, bo Mosty są typową wsią popegeerowską, która poważnie ucierpiała po likwidacji tamtejszego PGR.

W całej Polsce z pieniędzy w ramach tego funduszu może skorzystać nawet 600 gmin. Każda może złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie projektów, nie tylko modernizacje sieci wod.-.kan, ale też budowę dróg czy termomodernizację budynków publicznych.

Opr.red Wodociagowca.pl

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 30 stycznia 2021 22:08
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Aplikacja dedykowana do …

  Czy uda nam się monitorować obieg ścieków?

  Technologia nagrodzona M…

  Technologia otrzymywania nawozu organicznego z ustabilizowanych osadów ściekowych

  We wtorek, 10 maja rozpo…

  Bydgoszcz: Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń WOD-KAN 2022

  Budowa zbiorników retenc…

  Wrocław: Nie będą się już bać nawalnych deszczy