Oczyszczanie ścieków

Małopolska: Gm. Niepołomice postawiła na ekologię

Marcin Simiński Dodany dnia: 21 czerwca 2021 09:10

32 mln złotych, 6 lat przygotowań, dwa lata budowy – w gminie Niepołomice  we wsi  Podłęże Zachód powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków.

Obiekt przyjmuje ścieki z sołectw z zachodniej części gminy: Podłęża, Zakrzowa, Zakrzowca, Ochmanowa, Staniątek i Zagórza oraz z Suchoraby i Słomiroga. W ramach inwestycji na terenie oczyszczalni wykonano panele fotowoltaiczne. Energia produkowana przez moduły fotolotnicze będzie używana na potrzeby własne obiektu. Maksymalna moc generatora fotowoltaicznego wynosić będzie 99,75 kWp.  W tym budynku trwa proces oczyszczania biologicznego 2000 metrów sześciennych nieczystości dziennie. Projektanci i inwestorzy pamiętając o dynamicznym rozwoju naszej gminy, pozostawili sobie możliwość rozbudowy oczyszczalni, tak by mogła przyjmować o 1000 metrów sześciennych nieczystości na dobę więcej.

Pomysł budowy oczyszczalni pojawił się w 2015 roku, później długo szukano lokalizacji. Ostatecznie wybrano miejsce przy Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów w Podłężu, czyli w obrębie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. W 2016 roku Rada Miejska w Niepołomicach podjęła uchwałę o budowie oczyszczalni i zaczęły się konkretne przygotowania. Wybrano najnowocześniejszą technologię membranową, żeby oczyszczalnia nie była obciążeniem dla sąsiadów. Została zaprojektowana i wybudowana nietypowo, jak na tego rodzaju budowle, nie ma przy niej bowiem charakterystycznych rozlewisk. Wszystkie rurociągi, urządzenia, filtry i zbiorniki niezbędne w procesie oczyszczania nieczystości zostały zmieszczone w obrębie budynku. Na zewnątrz więc nie wyróżnia się jakoś szczególnie.

Oczyszczalnia ścieków Podłęże Zachód powstała w ramach programu „Rozbudowa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Niepołomice”, spółka Wodociągi Niepołomice pozyskała na inwestycję dofinansowanie unijne w kwocie 15 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Czy iwestycja doszła do skutku w nowej perspektywnie taryfowej  i przy szalejącej inflacji w bierzący roku 2023 portal poinformuje wkrótce .

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Gmina Niepołomice

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 21 czerwca 2021 09:10
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Branżowcy interweniują w…

    Zachodniopomnorskie Forum Wodociagowe mówi DOŚĆ!

    Będzie powódź?

    Dyrektor zlewni we Włocławku podaje się do dymisji

    Kłopoty MPWiK Wrocław

    Kontrolna Wód Polskich i zawiadomienie na policję

    Świebodzin: pracownicy s…

    ZWKiUK w Świebodzinie samodzielnie konserwuje pojazdy specjalistyczne