Zarządzanie kryzysowe

Małopolska: umocnienie brzegu na rzece Sole

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 października 2021 08:56

Małopolska: umocnienie brzegu na rzece Sole

Zakończono prace polegające na zasypaniu wyrwy brzegowej na rzece Sole w miejscowości Rajsko gmina Oświęcim. Było to konieczne do ochrony miejscowego ujęcia wody. W trakcie prac przeprowadzono także ekshumację poniemieckiego cmentarza.

Prace przeprowadził Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie na przełomie lipca i sierpnia rozpoczął zadanie. Brzeg umacniano na wysokości miejscowości Rajsko gmina Oświęcim.  Jego celem było zabezpieczenie lewego brzegu rzeki Soły z uwagi na postępującą erozję brzegową oraz ochrona ujęcia wody. Pierwszy etap prac polegał na wykonaniu luźnego narzutu kamiennego poprzez wrzucenie z brzegu kamienia łamanego. Roboty te pozwoliły na stworzenie bezpiecznych warunków dla kolejnych prac ekshumacyjnych. Na terenie prac utrzymaniowych zlokalizowany był bowiem cmentarz niemieckich jeńców wojennych, który w latach 50 ubiegłego wieku został zrównany z ziemią, a  podmywany brzeg ujawniał kolejne zalegające szczątki ludzkie. Zgodnie z decyzją Instytutu Pamięci Narodowej  z dnia 15 kwietnia 2021 r. za przeprowadzenie prac ekshumacyjnych w miejscowości Rajsko w gminie Oświęcim odpowiedzialna była Fundacja „Pamięć”, z którą Wody Polskie podczas prowadzonych prac współpracowały. Prace ekshumacyjne rozpoczęły się 21 kwietnia i były wykonywane w oparciu o postanowienia umowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o grobach ofiar wojny i przemocy totalitarnej.

Realizacja drugiego etapu rozpoczęła się po zakończeniu prac ekshumacyjnych i polegała na wykonaniu tzw. materaca wiklinowego, który wzmocnił brzeg i przyczynił się do powstania nowych siedlisk przyrodniczych. Zaplanowane do realizacji prace zostały wykonane z udziałem nadzoru przyrodniczego.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: RZGW w Krakowie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 października 2021 08:56
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Wrocław: Rury sprzed wie…

    Najstarsze rury wodociągowe we Wrocławiu

    Rzeszów: inicjatywa eduk…

    Rzeszów: dni otwarte na oczyszczalni

    400 mln euro na inwesty…

    Jesienią „premiera” Niebieskiego ładu

    Co z zieloną energią?

    Pod patronatem Wodociagowiec.pl