Zarządzanie kryzysowe

Małopolska: umocnienie brzegu na rzece Sole

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 października 2021 08:56

Małopolska: umocnienie brzegu na rzece Sole

Zakończono prace polegające na zasypaniu wyrwy brzegowej na rzece Sole w miejscowości Rajsko gmina Oświęcim. Było to konieczne do ochrony miejscowego ujęcia wody. W trakcie prac przeprowadzono także ekshumację poniemieckiego cmentarza.

Prace przeprowadził Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie na przełomie lipca i sierpnia rozpoczął zadanie. Brzeg umacniano na wysokości miejscowości Rajsko gmina Oświęcim.  Jego celem było zabezpieczenie lewego brzegu rzeki Soły z uwagi na postępującą erozję brzegową oraz ochrona ujęcia wody. Pierwszy etap prac polegał na wykonaniu luźnego narzutu kamiennego poprzez wrzucenie z brzegu kamienia łamanego. Roboty te pozwoliły na stworzenie bezpiecznych warunków dla kolejnych prac ekshumacyjnych. Na terenie prac utrzymaniowych zlokalizowany był bowiem cmentarz niemieckich jeńców wojennych, który w latach 50 ubiegłego wieku został zrównany z ziemią, a  podmywany brzeg ujawniał kolejne zalegające szczątki ludzkie. Zgodnie z decyzją Instytutu Pamięci Narodowej  z dnia 15 kwietnia 2021 r. za przeprowadzenie prac ekshumacyjnych w miejscowości Rajsko w gminie Oświęcim odpowiedzialna była Fundacja „Pamięć”, z którą Wody Polskie podczas prowadzonych prac współpracowały. Prace ekshumacyjne rozpoczęły się 21 kwietnia i były wykonywane w oparciu o postanowienia umowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o grobach ofiar wojny i przemocy totalitarnej.

Realizacja drugiego etapu rozpoczęła się po zakończeniu prac ekshumacyjnych i polegała na wykonaniu tzw. materaca wiklinowego, który wzmocnił brzeg i przyczynił się do powstania nowych siedlisk przyrodniczych. Zaplanowane do realizacji prace zostały wykonane z udziałem nadzoru przyrodniczego.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: RZGW w Krakowie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 października 2021 08:56
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Nowa łódź do patrolowani…

  Łódź patrolowa na każda pogodę

  Wodociągi Miasta Krakowa…

  Tańczące, różnokolorowe wodne kaskady

  Nowe lodołamacze przyjęt…

  Powiększa się flota Wód Polskich

  Ćwierć miliarda na inwes…

  Na rozbudowę infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej szczeciński ZWiK planuje w…