Zarządzanie kryzysowe

Małopolska: umocnienie brzegu na rzece Sole

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 października 2021 08:56

Małopolska: umocnienie brzegu na rzece Sole

Zakończono prace polegające na zasypaniu wyrwy brzegowej na rzece Sole w miejscowości Rajsko gmina Oświęcim. Było to konieczne do ochrony miejscowego ujęcia wody. W trakcie prac przeprowadzono także ekshumację poniemieckiego cmentarza.

Prace przeprowadził Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie na przełomie lipca i sierpnia rozpoczął zadanie. Brzeg umacniano na wysokości miejscowości Rajsko gmina Oświęcim.  Jego celem było zabezpieczenie lewego brzegu rzeki Soły z uwagi na postępującą erozję brzegową oraz ochrona ujęcia wody. Pierwszy etap prac polegał na wykonaniu luźnego narzutu kamiennego poprzez wrzucenie z brzegu kamienia łamanego. Roboty te pozwoliły na stworzenie bezpiecznych warunków dla kolejnych prac ekshumacyjnych. Na terenie prac utrzymaniowych zlokalizowany był bowiem cmentarz niemieckich jeńców wojennych, który w latach 50 ubiegłego wieku został zrównany z ziemią, a  podmywany brzeg ujawniał kolejne zalegające szczątki ludzkie. Zgodnie z decyzją Instytutu Pamięci Narodowej  z dnia 15 kwietnia 2021 r. za przeprowadzenie prac ekshumacyjnych w miejscowości Rajsko w gminie Oświęcim odpowiedzialna była Fundacja „Pamięć”, z którą Wody Polskie podczas prowadzonych prac współpracowały. Prace ekshumacyjne rozpoczęły się 21 kwietnia i były wykonywane w oparciu o postanowienia umowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o grobach ofiar wojny i przemocy totalitarnej.

Realizacja drugiego etapu rozpoczęła się po zakończeniu prac ekshumacyjnych i polegała na wykonaniu tzw. materaca wiklinowego, który wzmocnił brzeg i przyczynił się do powstania nowych siedlisk przyrodniczych. Zaplanowane do realizacji prace zostały wykonane z udziałem nadzoru przyrodniczego.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: RZGW w Krakowie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 października 2021 08:56
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Historyczna inwestycja w…

  Oczyszczalnię za 150 mln zł przebuduje Budimex

  Warto wiedzieć, żeby uni…

  Chroń instalację wodną przed mrozem

  NSZZ Solidarność protest…

  Branżowe związki zawodowe mają dość stagnacji w sprawie taryf!

  Rząd przyjął specustawę …

  Ma być łatwiej i szybciej