Aktualności od 1 do 10

Nowy lodołamacz zwodowany

Szymon Różański Dodany dnia: 11 marca 2021 13:34

Nowy lodołamacz zwodowany

W stoczni „Remontowa Shipbuilding” w Gdańsku, odbyło się wodowanie techniczne lodołamacza liniowego „Ocelot”. To jedna z nowych jednostek, które zasilą flotę Wód Polskich, liczącą obecnie 25 lodołamaczy. Docelowo ma być ich 30. Kolejna jednostka jest już w budowie.

Rzeczny lodołamaczy liniowy „Ocelot” powstaje na zamówienie szczecińskich Wód Polskich. Praca jednostki będzie polegała na poszerzaniu wyciętego w lodzie toru wodnego oraz kruszeniu kry powstałej w wyniku lodołamania (lodołamacz liniowy płynie zawsze za lodołamaczami czołowymi). Rola tego typu lodołamaczy jest znacząca, ze względu na specyfikę Odry, jej małą głębokość oraz występowanie załamań i zwężeń w wielu jej lokalizacjach, które w łatwy sposób mogłyby prowadzić do powstawania zatorów spowodowanych przez spływające kry lodowe. Zatory z kolei mogą być przyczyną zimowych powodzi. W tym roku, aby zapobiec zagrożeniu na Dolnej Odrze i Środkowej Wiśle pracowały łącznie 23 lodołamacze.

- Ostatnie tygodnie pokazały, jak ważne są te jednostki dla bezpieczeństwa naszych obywateli. Wody Polskie przechodzą czas próby - nowoczesne lodołamacze są niezbędne dla prowadzenia skutecznych akcji na naszych rzekach. Dzisiejsze wodowanie pokazuje także, że zamówienia publiczne są bardzo ważne dla polskiej gospodarki, szczególnie w czasach pandemii- podkreślił Wiceminister Grzegorz Witkowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, obecny podczas wodowania lodołamacza

- Mamy nowoczesne lodołamacze do walki z żywiołem, ale najważniejsze, że mamy doświadczone i pełne poświęcenia załogi gotowe do ochrony życia i mienia mieszkańców – dodał Prezes Wód Polskich Przemysław Daca

W stoczni powstaje również bliźniaczy dla „Ocelota” lodołamacz liniowy „Tarpan”, który także zasili flotę szczecińskich Wód Polskich. Jego wodowanie jest zaplanowane na drugą połowę marca bieżącego roku. Każdy tych nowych z lodołamaczy ma blisko 29 m długości, główny silnik ma moc 850 KM. Na jednostce służyć będzie 4-osobowa załoga. „Ocelot” I „Tarpan” mają zastąpić dwie inne wysłużone jednostki z floty szczecińskich Wód Polskich. Jednostki nadzorowane przez RZGW Szczecin tym roku prowadziły działania w ramach polsko-niemieckiej akcji lodołamania na Dolnej Odrze. Utrzymanie floty jest konieczne dla zapewnienia zimowej osłony przeciwpowodziowej.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 11 marca 2021 13:34
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Z okazji 78. Powstania W…

  Warszawska kranówka od MPWIK dla harcerzy

  Prace pod nadzorem Konse…

  Kraków: trwa remont 100-letnich wodociągów

  Wspólna inwestycja Miast…

  Powstała mobilna pompownia wody

  Dwie inwestycje rozpoczę…

  MPWiK Piekary Śląskie - dwie inwestycje rozpoczęte, jedna odebrana