Miasto Poznań wraz z Veolią oraz Aquanet będą współpracować nad projektami służącymi poprawie efektywności energetycznej w Poznaniu. Strony podpisały porozumienie w tej sprawie. Chodzi o wykorzystanie ciepła traconego, które powstaje przy oczyszczaniu ścieków, do ocieplania mieszkań. To kolejne działanie Miasta na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Porozumienie o współpracy w zakresie oceny możliwości wykorzystania potencjału ciepła odpadowego, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału odzysku ciepła ze ścieków komunalnych z Centralnej i Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej podpisano pod koniec października.
- Widzimy dziś wyraźnie, jak problematyczne może być oparcie energetyki wyłącznie na węglu. Przyszłość leży w zielonej energii. Musimy wykorzystywać możliwości, jakie daje technologia, a potencjał jest tutaj bardzo duży - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Innowacje, takie jak odzysk ciepła z odlewni Volkswagena czy projekt Aquanetu i Veolii polegający na produkcji energii ze ścieków, pozwalają nie tylko na pozyskanie ogromnych ilości ciepła, ale także redukcję zużycia węgla i poprawę jakości powietrza w Poznaniu. To niezwykle istotne działania na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Ciepło ze ścieków komunalnych oraz zasoby tzw. ciepła traconego, które powstaje w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu ścieków, mogą być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej zarządzanej przez Veolię Energię Poznań, która produkuje i dostarcza ciepło do ok. 60% mieszkańców miasta. Wstępna koncepcja odzysku ciepła ze ścieków komunalnych zakłada budowę pomp ciepła w Centralnej i Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków o mocy odpowiednio 16 MW i 5 MW. Szacowany potencjał odzysku ciepła wynosi 460 tys. GJ rocznie. Przełoży się to na ograniczenie zużycia węgla o 25 000 t, co w konsekwencji pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o 50 tys. ton w skali roku, czyli tak, jakby posadzić 7 mln drzew.
- Rozpoczynamy wspólnie pracę nad kolejnym projektem, który przyniesie pozytywne efekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne dla mieszkańców Poznania. Razem z Aquanet wdrożyliśmy już z powodzeniem takie rozwiązanie w podpoznańskim Szlachęcinie, gdzie innowacyjna instalacja kogeneracyjna przyczyniła się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Cały czas aktywnie poszukujemy możliwości wdrożenia rozwiązań w zakresie poprawy efektywności energetycznej w mieście, wykorzystując potencjał nowoczesnych rozwiązań w energetyce - powiedział Jan Pic, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, Veolia Energia Poznań SA.
W ramach porozumienia Aquanet i Veolia będą również badać możliwości wprowadzenia rozwiązań zorientowanych na wytwarzanie energii odnawialnej oraz wdrożenia rozwiązań przyczyniających się do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. Przeprowadzona zostanie m.in. ocena możliwości wykorzystania osadów ściekowych do produkcji zielonego wodoru. W planach jest także przygotowanie koncepcji budowy nowych źródeł energii przez Veolię Energię Poznań na terenach należących do Aquanet w obrębie Miasta Poznania.
- Dzisiejsze porozumienie to tylko wycinek naszej współpracy - podkreśla Paweł Chudziński, Prezes Zarządu Aquanet S.A. - Wpisuje się ono doskonale w ideę miasta o gospodarce cyrkularnej. Mamy już lata doświadczenia z wykorzystaniem źródeł odnawialnych, produkujemy energię elektryczną z biogazu, energię cieplną z wody - teraz nadszedł czas, by przejść na kolejny poziom i odzyskiwać ciepło ze ścieków.
Zawarte porozumienie wpisuje się w zobowiązania wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu w ramach podejmowania inicjatyw mających na celu troskę o środowisko oraz osiągnięcie do roku 2050 neutralności klimatycznej. Jest także częścią szeroko zakrojonych ekologicznych i energetycznych działań Poznania w ramach rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i poszukiwania oraz rozwoju wytwarzania energii z odnawialnych źródeł przy jednoczesnej minimalizacji wykorzystania paliw kopalnych.
- Veolia chce być partnerem w zrównoważonym rozwoju miast. Naszym celem w tym zakresie jest minimalizacja naszego śladu ekologicznego poprzez ograniczenia zużycia zasobów naturalnych oraz maksymalizację wykorzystania rozwiązań bazujących na idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Zwłaszcza dziś, w kryzysowym czasie, nie możemy sobie pozwolić na marnowanie potencjału tkwiącego w cieple odpadowym - powiedział Frédéric Faroche, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce. - Będąc liderem transformacji ekologicznej zrealizowaliśmy już na terenie Poznania serię inwestycji z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań umożliwiających poprawę efektywności energetycznej oraz stanu środowiska naturalnego. Porozumienie z Urzędem Miasta oraz Aquanet to kolejny etap transformacji poznańskiego systemu ciepłowniczego, który wraz z odzyskiem ciepła z fabryki VW, a także uruchomionym już odzyskiem ciepła ze ścieków w Szlachęcinie pozwoli na uczynienie Poznania prawdziwie innowacyjnym i zielonym miastem - podkreśla Prezes Grupy Veolia.
Redaktor Wodociągowiec
Źródło: Poznan.pl/AW