Inne

Modernizacja elektrowni wodnej Mylof

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 22 stycznia 2023 20:12

Wyłoniono inżyniera kontraktu, dla inwestycji, po której zwiększona ma zostać wydajność małej elektrowni wodnej Mylof w gm. Czersk na Pomorzu. Modernizacja

Rolę inżyniera projektu będzie pełnić przedsiębiorstwo Wiertconsulting sp. z o.o. z Poznania- umowę ze spółką podpisał już prezes RZGW w Gdańsku. Umowa obejmuje przygotowanie dokumentacji przetargowej, udział w przetargu na wykonawcę zadań projektu w formule „Zaprojektuj i wybuduj” i nadzór nad prawidłową realizacją tych zadań.

Podstawowym celem projektu jest wykorzystanie potencjału hydro-energetycznego lokalizacji małej elektrowni wodnej Mylof, zwiększając produkcję czystej energii i przyczyniając się do redukcji zanieczyszczenia powietrza, które są istotnym elementem realizacji unijnych ram polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030.

W ramach projektu, wewnątrz istniejącej małej elektrowni wodnej Mylof zainstalowane zostaną dwie turbiny wodne Kaplana typu - Z, stanowiące dwie odrębne instalacje OZE o pionowej osi wirnika i przepływie instalowanym maksymalnym równym pojedynczej wyodrębnionej instalacji wynoszącej 5.45 m3/s. Średnicę wirnika określa się na około 1050 mm o nominalnej prędkości obrotowej 375 rpm.

Moc instalowana pojedynczej wyodrębnionej instalacji wynosi 410 kW. Dla każdej turbiny wykonane zostanie odrębne przyłącze elektroenergetyczne i podziemne linie kablowe.

Projekt jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014- 2021 w ramach programu: Środowisko, Energia i Zmiana klimatu, obszar programowy: Energia.

Elektrownia Mylof zlokalizowana jest nad Zbiornikiem Zapora (na rzece Brdzie) - sztucznym akwenem stworzonym wraz z zaporą wodną w połowie XIX wieku pełniącym do dziś rolę zarówno energetyczną, jak i turystyczną. Sama siłownia wodna działa od lat 90. XX wieku i ze względu na niezwykle korzystną lokalizację na rzece Brdzie wykazuje duży potencjał rozwoju.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 22 stycznia 2023 20:12
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Aleja Jana Pawła II w Sz…

  Szczecin: zadbali też o hydranty

  Kawa z ekspertem: ochron…

  Dylematy branży w pandemicznej rzeczywistości

  Sieć wybuduje spółka z K…

  Środa Wielkopolska: Kolejna inwestycja w sieć sanitarną

  Szczecinski ZWIK liderem…

  „GREEN ENERGY Klaster”