#Aktualności od 1 do 10

Wadowice : misja wodociąg, czyli 11 km sieci za 3,5 mln zł

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 22 lutego 2021 21:13

Wadowice: misja wodociąg, czyli 11 km sieci za 3,5 mln zł

11 kilometrów sieci wodociągowej wartej ponad 3,5 mln zł wybuduje gmina Wadowice. Dzięki tej inwestycji dostęp do bieżącej wody będą mieli mieszkańcy jednej z pobliskich miejscowości- Wysokiej.

Jak informuje Gmina Wadowice przedsięwzięcie jest ogromne, dlatego zostało podzielone na dwa przetargi, co znacznie przyspieszy całą inwestycję. Południowy zakres wodociągu realizuje Gmina Wadowice (5,3 km za 1,78 mln zł do końca 2021 r.), która zleciła to zadanie Inżynierii Sanitarnej Zdzisław Kurek z Jerzmanowic. Natomiast zachodnim zakresem zajmuje się Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociagów i Kanalizacji, które podpisało umowę z Krzysztofem Krzesińskim z firmy PHU Metaldrew z Kukowa (5,5 km za 1,77 mln zł do końca marca 2022 r.).

Obaj wykonawcy maja do wybudowania łącznie 11 kilometrów sieci wodociągowej. Łączna wartość tych inwestycji opiewa na kwotę ponad 3,5 mln zł, z czego około 63 procent (ponad 2 mln zł) pozyskała z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Co warto podkreślić, po zrealizowaniu ww. inwestycji do całkowitego zakończenia misji „wodociągu w Wysokiej” pozostanie już tylko 5,1 kilometra po wschodniej stronie wioski. I na to zadanie Gmina Wadowice także pozyskała dotację. Tym razem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, z którego na konto gminy wpłynęło 3,6 miliona złotych. Ewentualne oszczędności z tej puli zostaną przeznaczone na dalszą rozbudowę wodociągu w Stanisławiu Górnym oraz Babicy.

To nie pierwsze inwestycje jakie gmina Wadowice realizuje dla mieszkańców Wysokiej. W 2019 roku, k za blisko 900 tysięcy złotych Gmina wykonała tam 2,1 kilometra sieci, od przysiółka Zielona do szkoły podstawowej. Wówczas możliwość podłączenia do wodociągu uzyskało pierwsze 57 domów, a za kwotę blisko 10 tysięcy złotych Gmina doprowadziła wodę do LKS Relaks Wysoka.

– Podsumowując, łączny koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ponad 10 milionów złotych. Powstanie za to hydrofornia i ponad 20 kilometrów sieci wodociągowej! Dzięki temu, zaopatrzymy w czystą i przebadaną wodę ponad cztery tysiące mieszkańców Wysokiej, a wkrótce również Stanisławia Górnego i Babicy. Czy warto? Wyobraźcie sobie sytuację, w której każdego dnia odkręcając kran nie wiecie czy popłynie z niego woda, bo studnia wyschła, nie mówiąc już o jej jakości. I tak przez wiele lat, bo od obietnic wody nie przybyło – podkreśla burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Sam wodociąg jednak nie wystarczy, ponieważ w pobliżu nie ma skąd pobierać wody (najbliższy zbiornik jest w gminie Brzeźnica, gdzie dostęp jest jednak ograniczony). Dlatego w minionym roku Gmina Wadowice za 2,1 miliona złotych rozpoczęła budowę własnego zbiornika retencyjno-wyrównawczego z hydrofornią w Kleczy na Zarąbkach. To właśnie stamtąd popłynie woda wprost do kranów mieszkańców Wysokiej. A w kolejnych latach także do domów w Stanisławiu Górnym (w trakcie opracowywania projektu) oraz Babicy (rozpoczęcie projektowania wodociągu w tym roku).

Redaktor Wodociągowiec

##inwestycje
Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 22 lutego 2021 21:13
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Poznbaj inne artykuły s tej kategorii.

  Gazeta Prawna: „Rankingu…

  I w tym roku, według prowadzonego przez Dziennik Gazetę Prawną  “Ogólnopolskiego ran…

  „Barbara” drąży tunel

  Trwa budowa Kolektora Wiślanego

  „Amanda” dotarła na Mier…

  Pierwszy transport kamienia ze Szwecji

  Przepompownia ścieków

  Jak to działa ?