Modernizacja się opłaca - w Łasku niczego nie marnują
Zmodernizowana oczyszczalnia w Łasku (woj. łódzkie) to jeden z przykładów na zakład, który może funkcjonować w zgodzie z naturą i przy wykorzystaniu jej walorów. Skorzystać na tym mogą także producenci rolni.
Na oczyszczalni pozyskany osad ze ścieków jest fermentowany, w wyniku czego powstaje BIOGAZ, który następnie spalany w układzie kogeneracji produkuje energię elektryczną i cieplną zużywaną rzecz jasna na potrzeby pracy oczyszczalni. Odwodniony osad trafia do suszarni słonecznych osadu, gdzie darmowa energia słońca odparowuje wodę z osadu przekształcając go w bezwonny granulat. Właśnie ten otrzymywany w wyniku całego procesu produkt, jest świetną alternatywą do nawozów sztucznych dla rolników. Zwłaszcza teraz, kiedy ceny tych nawozów biją rekordy. MPWiK w Łasku zachęca producentów do korzystania z granulatu. Odbiorca osadu nie ponosi żadnych kosztów związanych z badaniem gruntów, osadów, czy też z ustaleniem dawki osadu. Mało tego, spółka zapowiada, że wkrótce będzie gotowa dostarczyć osad bezpośrednio na pole.
Warto przypomnieć, że oczyszczalnia w Łasku w latach 2017 - 2019 została gruntownie przebudowana w ramach zrealizowanego projektu "Modernizacja oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa i modernizacja kanalizacji na terenie Gminy Łask", który uzyskał wsparcie Unii Europejskiej (34,7 mln PLN). Dziś to w pełni nowoczesny zakład, działający przy zachowaniu najostrzejszych norm środowiskowych, wykorzystujący odnawialne źródła energii.
Redaktor Wodociągowiec
Źródło: MPWiK w Łasku