Maszyny i urządzenia

MPWiK Warszawa: Wymiana rekuperatorów trwa

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 3 kwietnia 2021 12:05

MPWiK Warszawa: Wymiana rekuperatorów trwa

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A., zgodnie z informacjami przekazanymi pod koniec stycznia, finalizuje prace nad wymianą rekuperatorów (wymienników ciepła) w Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych na terenie Zakładu „Czajka”.

Pierwsze z dwóch wymienianych urządzeń jest już na swoim miejscu, trwa jego instalacja- informują Stołeczne Wodociągi. Podczas prowadzonych prac spalanie osadów ściekowych nieprzerwanie odbywa się na drugiej, czynnej linii technologicznej STUOŚ. Wymiana rekuperatorów zwiększy niezawodność pracy spalarni.

Operacja wymiany urządzeń rozpoczęła się 3 lutego 2021 r. od wygaszania jednej z dwóch linii spalania. Następnie, po wychłodzeniu urządzeń, wykonawca – PPUH EKO-ENERGIA Sp. z o.o. – przystąpił do prac demontażowych. W marcu u wykonawcy w obecności pracowników MPWiK pomyślnie odbyła się próba ciśnieniowa nowego urządzenia. Zostało ono przetransportowane do Zakładu „Czajka” i umieszczone w budynku STUOŚ. Ze względu na gabaryty rekuperatora, wysokość ponad 7 m i wagę przekraczającą 20 t niezbędne było zdemontowanie części dachu budynku.

Po umieszczeniu w budynku nowego urządzenia i zamknięciu dachu przystąpiono do prac montażowych, których zakończenie jest zaplanowane w kwietniu. W kolejnym etapie nastąpi rozruch linii technologicznej z nowym rekuperatorem w celu sprawdzenia prawidłowości jego działania, co powinno potrwać około dwóch tygodni. Po potwierdzeniu prawidłowego działania, wykonawca przystąpi do wymiany drugiego z rekuperatorów w sposób identyczny, jak w przypadku pierwszej linii. Prace zostały zaplanowane tak, by zawsze jedna z dwóch linii spalania osadów działała nieprzerwanie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ustabilizowane komunalne osady ściekowe wytworzone w oczyszczalni „Czajka” niemal w całości są unieszkodliwiane w STUOŚ. Od 15 lutego 2021 r. nadwyżka wytworzonych osadów jest przekazywana uprawnionemu podmiotowi zewnętrznemu wyłonionemu na podstawie przeprowadzonego przetargu publicznego, który posiada instalację do odzysku lub bezpiecznie magazynowana na terenie oczyszczalni „Czajka”.

Wszystkie prace wykonawca powinien zakończyć w III kwartale 2021 r. Równocześnie MPWiK prowadzi w spalarni coroczne przeglądy techniczne instalacji.

Rekuperatory to inaczej wymienniki ciepła. Pozwalają na odzyskiwanie ciepła z procesu spalania. Dzięki nim jest ono odbierane ze spalin i przekazywane do powietrza kierowanego do pieca fluidalnego. Spalanie przebiega bez udziału innych paliw – w tzw. autotermice, jest więc bardziej ekologiczne.

 

Źródło: MPWiK Warszawa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 3 kwietnia 2021 12:05
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Woda - cud naszej codzie…

  Ludzie to przede wszystkim jednak woda

  Wcinki wodociągowe pod n…

  Bezpieczeństwo dostaw wody

  Wody Polskie i projekt S…

  Minister Infrastruktury zaprasza wszystkich zainteresowanych na półroczne konsultacj…

  Retencja korytowa a nawa…

  160 mln na dwufunkcyjność melioracji