Działalność bieżąca

Niezbędne ożywienie koniunktury na rynku inwestycji infrastrukturalnych

Marcin Simiński Dodany dnia: 16 października 2024 08:36

W ostatnich dniach branże wodociągowo – kanalizacyjna oraz hydrotechniczna, wspólnie zdecydowały się wystąpić do Ministra Infrastruktury z prośbą o zainicjowanie przez Rząd RP działań mających na celu ożywienie koniunktury na rynku inwestycji infrastrukturalnych.

Foto: polska-org.pl

Jako przedstawiciele branży wodno-kanalizacyjnej oraz hydrotechnicznej, która w znacznym stopniu opiera się na zamówieniach publicznych, zwracamy się z apelem o podjęcie działań na rzecz ożywienia rynku inwestycji infrastrukturalnych.

Od dłuższego czasu słyszymy o planach związanych z wykorzystaniem środków z krajowego planu odbudowy (KPO), które miały znacząco poprawić sytuację w sektorze wodociągowo – kanalizacyjnym. Również podwyższenie opłat za wodę miało stymulować realizację projektów, które zapobiegłyby dalszej degradacji infrastruktury. Niestety, kiedy przechodzimy od zapowiedzi medialnych do rzeczywistości przetargów publicznych, nie obserwujemy znaczącego wzrostu liczby nowych projektów.

Przez ostatnie lata rządy centralne wstrzymały praktycznie wszystkie nowe inwestycje wodociągowe, co było związane ze strategią centralizacji systemu zarządzania infrastrukturą kosztem samorządów lokalnych. Najbardziej ucierpiały na tym mniejsze miasta i wsie, które zostały pozbawione kluczowych modernizacji oraz rozwoju infrastruktury. Z nadzieją oczekiwaliśmy, że zgodnie z zapowiedziami obecnej administracji, samorządy zostaną wzmocnione, a środki z KPO skierowane na odbudowę infrastruktury oraz realizację nowych projektów rozwojowych. Jednak mimo upływu niemal roku od objęcia władzy przez obecny rząd, wciąż nie widzimy wyraźnego postępu w realizacji tych planów. Przeglądając portal zamówień publicznych, trudno dostrzec jakiekolwiek znaczące inicjatywy w tym zakresie.

Nasza branża w obliczu braku inwestycji krajowych, skoncentrowała się na eksporcie. Produkty wytwarzane w Polsce, na przykład rury, wspierają rozwój miast w Stanach Zjednoczonych i państwach Unii Europejskiej. Niestety, na rodzimym rynku widzimy wyraźny rozdźwięk pomiędzy rzeczywistymi potrzebami a podejmowanymi działaniami. Niedawne powodzie, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, ukazały skalę zniszczeń w infrastrukturze wodociągowej i kanonizacyjnej. Niestety, nasze zakłady produkcyjne, w odpowiedzi na potrzeby eksportowe, są obecnie przestawione na rynki zagraniczne, a zmiana ich profilu wymaga czasu i odpowiedniego planowania.

Bez pilnych działań ze strony rządu w zakresie realizacji projektów odtworzeniowych i inwestycyjnych w sieci wodociągowo-kanalizacyjne, istnieje ryzyko kolejnych kryzysów infrastrukturalnych, których skutki mogą być równie katastrofalne jak powódź. Brak modernizacji i odbudowy sieci może prowadzić do pogłębiającej się degradacji, a tym samym zwiększonego ryzyka powodzi spowodowanej awariami systemu kanalizacyjnego. 

W związku z powyższym zwracamy się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o spotkanie, podczas którego moglibyśmy omówić plany inwestycyjne rządu w zakresie sektora wodociągowo-kanalizacyjnego. Wierzymy, że efektywna współpraca pozwoli nam lepiej przygotować się na realizację zadań związanych zarówno z odbudową infrastruktury na terenach objętych powodzią, jak i na obszarach, które przez ostatnie lata nie miały możliwości przeprowadzenia niezbędnych prac modernizacyjnych.

Sygnatariuszami apelu są m.in.:

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie

Federacja Przedsiębiorców Polskich

Polski Związek Pracodawców Budownictwa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 16 października 2024 08:36
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Łódź: specjalistyczny sa…

    Łódź: specjalistyczny samochód za 1,2 mln zł

    Wodą dowożą im beczkowoz…

    Wodociąg wyczerpany, w kranach sucho

    ZWKiUS Świebodzin

    Umowa na likwidację ujęcia podpisana

    Noc Zawodowców

    Wodociągowcy z Chodzieży obalali stereotypy