Ekspolatacja systemów kanalizacyjnych

Nowa przepompownia na Karwinach

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 czerwca 2021 19:33

PEWIK w Gdyni zakończył inwestycję

Nowa przepompownia  na Karwinach

W maju PEWIK w Gdyni zakończył bardzo ważną inwestycję na dzielnicy Karwiny. W miejsce starego obiektu przy ul. Gabrieli Zapolskiej powstała nowa przepompownia ścieków wraz z infrastrukturą. Całe zadanie kosztowało ponad 7,5 mln zł, a prace wykonała firma z Jarocina.

W ramach budowy nowoczesnej podziemnej przepompowni ścieków „Karwiny” powstały:  studnia na kanale sanitarnym DN800, wyposażona w zasuwę odcinającą dopływ ścieków sanitarnych, komora przepompowni ścieków o średnicy 5 metrów i głębokości ponad 9 metrów, komora armatury wyposażona w zawory zwrotne i zasuwy odcinające,  komora przepływomierza wyposażona dodatkowo w awaryjne przyłącze dla mobilnego agregatu pompowego,  biofiltr o wysokim stopniu oczyszczania powietrza,  szafa sterownicza, oraz stacja transformatorowa wyposażona dodatkowo w awaryjne przyłącze dla agregatu prądotwórczego.

Na działce przy ul. Gabrieli Zapolskiej zainstalowano niezbędne przewody kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz przewody sieci elektroenergetycznej, a teren, na którym znajduje się przepompownia, został utwardzony i ogrodzony.

– Inwestycja daje gwarancję niezawodności, jest niezwykle ważna dla ochrony środowiska i będzie służyła przez wiele lat. Dla okolicznych mieszkańców oznacza przede wszystkim zwiększenie niezawodności działania przepompowni oraz ograniczenie występowania uciążliwych zapachów, dzięki zamontowaniu biofiltra o wysokim stopniu oczyszczania powietrza – tłumaczy Anna Szpajer z PEWIK Gdynia.

Czym jest wspomniany biofiltr?

To nowoczesne i w pełni zautomatyzowane urządzenie, które służy do neutralizowania odorów pochodzących z części technologicznej przepompowni ścieków. Posiada też specjalny kontener z zasypem z lawy wulkanicznej, który zrasza woda zaszczepiona wyselekcjonowanymi bakteriami. Zasiedlają one złoże, umożliwiając rozkład złowonnych substancji. Dodatkowo biofiltr wyposażony jest także w drugi stopień oczyszczania powietrza, poprzez złoże z zasypem węgla aktywnego. Według zapewnień producenta likwiduje on uciążliwości zapachowe na poziomie 99-100%.

Nowa przepompownia oznacza także podniesienie walorów estetycznych otoczenia. Dotychczasowy budynek, powstały jeszcze w 1984 roku, został wyburzony. W jego miejscu uporządkowano teren i postawiono na zieleń, podnosząc tym samym estetykę okolicy. Efekt widoczny jest gołym okiem.

Łączny koszt rozbiórki dotychczasowego budynku oraz budowy nowej przepompowni to kwota ponad 7,5 mln zł.  Za wykonanie inwestycji odpowiada firma Hydro-Marko Sp. z o.o. sp. k. z Jarocina.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: PEWIK w Gdyni, UM Gdynia

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 czerwca 2021 19:33
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Walcząc z suszą w rejoni…

  Podkarpackie: 2 mln zł na budowę zbiorników

  Wybudują śluzę na stopni…

  W Krapkowicach w województwie opolskim ruszyła budowa śluzy i sterowni na stopniu wo…

  Mała gmina, wielka inwes…

  W Rzeczniowie mają nową oczyszczalnię

  Firma Handlowo-Usługowa …

  Głowice ciśnieniowe, dysze, frezarki, maszyny do mechanicznego i mobilnego czyszcze…