Laboratorium

Szczecin: nowa usługa w Laboratorium Centralnym ZWiK

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 27 sierpnia 2021 13:58

Nowa usługa w szczecińskim Laboratorium

Jak informuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie użytkownicy sprzętów sterylizujących w parze wodnej mogą korzystać z nowej usługi świadczonej przez Laboratorium Centralne ZWiK, jaką jest badanie skuteczności procesu sterylizacji za pomocą wskaźnika biologicznego Sporal A.

"Sporal A wprowadziliśmy w celu zwiększenia oferty handlowej dla klienta zewnętrznego" – mówi Tomasz Makowski, Rzecznik Prasowy ZWiK Sp. z o.o. w Szczecinie - "Badanie to jest dedykowane wszystkim użytkownikom autoklawów od salonów kosmetycznych, dentystycznych począwszy, na producentach artykułów spożywczych skończywszy".

Sporal A jest biologicznym wskaźnikiem kontroli procesu sterylizacji nasyconą parą wodną w autoklawie. Ma formę małego paska bibuły nasyconego zawiesiną spor szczepu Geobacillus stearothermophilus ATCC 7953 w opakowaniu papierowo-foliowym zabezpieczającym przed kontaminacją. Na brzegu torebki umieszczony jest niebieski pasek będący wskaźnikiem zmieniającym barwę (na brązową) po przebyciu sterylizacji.

Badanie skuteczności procesu sterylizacji za pomocą wskaźnika biologicznego Sporal A trwa 7 dni. W tym czasie laboratorium badawcze umieszcza paski sporalowe na podłożu bakteriologicznym, które następnie jest inkubowane w cieplarce.

Budujące jest to, co widać na przykładzie ZWiK Szczecin, że laboratorium badawcze wody i ścieków, wykorzystując kreatywność pracowników, może rozwijać kierunki świadczonych usług nie ograniczając się wyłącznie do podmiotów branżowych.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 27 sierpnia 2021 13:58
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Nowa prasa ślimakowa do…

  Prasa ślimakowa w pełni zautomatyzowana !

  Modernizacja kanalizacji…

  Dębica inwestuje w gospodarkę wod-kan

  Awaria sieci ciepłownicz…

  Do poważnej awarii doszło wczoraj (poniedziałek -08.02) w Elektrociepłowni Pomorzany.

  Czym różnią się pompy do…

  Pompa głębinowa instalowana w studni kopanej (kręgowej) powinna posiadać dodatkowy, …