Inwestycje

Umowa pożyczki podpisana, prace do końca roku

Szymon Różański Dodany dnia: 28 maja 2023 20:34

Do końca tego roku modernizację ma przejść  oczyszczalnia ścieków w Choczewie, w powiecie wejherowskim.  Na realizację zadania Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił 13,6 mln zł pożyczki, a wartość  inwestycji sięga prawie 19 mln zł.

Umowę w tej sprawie podpisał prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda oraz wójt gminy Choczewo Wiesław Gębka. Gmina Choczewo zbuduje nowe obiekty w części mechaniczno-biologicznej i osadowej, a także przebuduje ciąg technologiczny.

– Inwestycja ma duże znaczenie dla środowiska. Poprawi się jakość ścieków oczyszczonych trafiających do rzeki Struga Choczewska. Dzięki modernizacji oczyszczalni, stare i wyeksploatowane urządzenia zastąpione zostaną nowoczesnymi, bardziej efektywnymi, spełniającymi najnowsze normy – wyjaśnia  Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

– Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Choczewie jest inwestycją priorytetową, pozwoli na podłączenie nieskanalizowanych do tej pory miejscowości. Mając na uwadze, że ogłoszono lokalizację elektrowni atomowej oraz inwestycję towarzyszącą jaką jest budowa dużego osiedla mieszkaniowego w Choczewie, ta rozbudowa jest dla nas niezbędna. Rozmowy z inwestorem pozwoliły wstępnie uzgodnić, że do oczyszczalni zostaną podłączone  domy wielorodzinne – tłumaczy wójt gminy Choczewo Wiesław Gębka.

Gmina Choczewo to popularna miejscowość turystyczna. Szczególnie latem odwiedza to miejsce dużo wczasowiczów. Modernizacja obiektu jest istotna nie tylko w aspekcie środowiskowym, ale także społecznym.

– Obszar zlewni, dla którego funkcjonuje oczyszczalnia, stanowi atrakcyjny turystycznie region.  To ważne, aby obiekt posiadał odpowiednią przepustowość umożliwiającą przyjęcie wymaganej ilości ścieków surowych, które mogą zostać poddane procesom oczyszczania – mówi  Rafał Węglarek – menager projektu w WFOŚiGW w Gdańsku.

Koszt inwestycji  to prawie 19 mln zł. Jej koniec zaplanowano na grudzień 2023 roku.

 

Źródło: WFOŚiGW Gdańsk

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 28 maja 2023 20:34
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Goleniów skorzysta z fun…

  5 mln dotacji na przebudowę popegeerowskiej oczyszczalni.

  Zabezpieczenie się przed…

  PKN ORLEN i Wodociągi Płockie wspólnie przeciw powodzi

  Najpierw wodociągi, późn…

  100-letnia konstrukcja na Odrze zostanie przebudowana

  IGWP przeciwna zmianom w…

  Oficjalne stanowisko IGWP wyraża sprzeciw wobec proponowanym i planowanym zmianom w …