Szczecin: na dachu nowej siedziby UMWZ będą odzyskiwać deszczówkę
Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego ma zachwycać nie tylko architekturą, ale funkcjonalnością i najwyższymi standardami ochrony środowiska. Na dachach obu budynków będą instalacje fotowoltaiczne, w projekcie uwzględniono też m.in. system odzyskiwania wody deszczowej.
Do tego nowoczesne instalacje grzewcze i klimatyzacyjne, pompy ciepła. Wykonano 28 odwiertów sond geotermalnych, każdy na głębokość 200 metrów.
Budynek pasywny ma wyróżniać się ekstremalnie niskim zapotrzebowaniem na energię, co zostanie potwierdzone przyznaniem certyfikatu Passivhaus Institut w Darmstad, oraz certyfikatem BREEAM (proekologiczny system oceny budynków) na poziomie Very Good. Certyfikat BREEAM otrzymał również projekt przebudowy dawnej przychodni przy ul. Piłsudskiego. To świadectwo, że cała inwestycja, począwszy od etapu projektowania, budowy i eksploatacji, spełnia szereg rygorystycznych warunków związanych z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, oszczędnością zużycia wody czy utrzymania odpowiedniej jakości powietrza.
Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego będzie miała trzy piętra. Gmach nie jest budowany od podstaw, pod inwestycję zaadaptowano dwa istniejące budynki przy ul. Piłsudskiego i Mazowieckiej (budynki użyteczności publicznej) Na elementy konstrukcyjne i ściany - zużyto 5200 metrów sześciennych betonu i 550 ton stali. Na dwóch podziemnych kondygnacjach zmieści się 127 aut i co najmniej 50 rowerów.
Budowa skonsolidowanej siedziby UMWZ ma kosztować 200 mln zł, w tym 76,8 proc. stanowi finansowanie ze źródeł zewnętrznych. Generalnym wykonawcą jest Mostostal Warszawa S.A.
Inwestycja ma być gotowa w lipcu tego roku.
Redaktor Wodociągowiec