Inwestycje

Olsztyn: Ostatnie prace przy budowie zbiornika

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 21 lutego 2022 09:55

Olsztyn: Ostatnie prace przy budowie zbiornika

Trwają ostatnie prace przy budowie zbiornika retencyjnego Sikorskiego – Paukszty w Olsztynie. Ma on zapobiec lokalnym podtopieniom i poprawić przy okazji mikroklimat. Docelowo będzie to część wyczekiwanego przez mieszkańców parku Nagórki - Jaroty.

Dotychczas był to teren porośnięty chaszczami i choć wciąż nie został oficjalnie odebrany,  już pierwsi mieszkańcy zaczynają z niego korzystać. Mowa o nowym miejscu na rekreacyjnej mapie Olsztyna, zlokalizowanym pomiędzy ulicami Sikorskiego i Paukszty.

- Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych wybudowaliśmy tam zbiornik retencyjny i zagospodarowaliśmy teren wokół niego w taki sposób, by mieszkańcy mogli tu wypoczywać - mówi Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz - dzięki zbiornikowi nie będzie dochodziło tu do lokalnych podtopień i poprawi się mikroklimat w mieście. Retencjonowana woda  będzie też mogła, w razie potrzeby, służyć straży pożarnej, lub drogowcom, do podlewania zieleni miejskiej oraz mycia ulic i chodników.

Poza takimi, praktycznymi rozwiązaniami, mieszkańcy zyskają niemal 4 hektarowy, oświetlony, klimatyczny park  z  fontanną, tarasami, grillami, trampolinami, placem zabaw i ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Park, w którym posadzonych zostało 150 drzew, tysiące krzewów i bylin.

- Niestety realizacja tego zadania okazała się trudniejsza niż mogliśmy na początku przypuszczać. - mówi Krzysztof Śmieciński, dyrektor ratuszowego Wydziału Inwestycji Miejskich - Oddanie tego terenu wydłużyło się w związku z problemami gruntowo - wodnymi, które napotkaliśmy podczas prac. Musieliśmy je wzmocnić i  dociążyć. Najprawdopodobniej w kwietniu dokonamy odbioru inwestycji.

Budowa Jarotami, już wkrótce dzięki głosom mieszkańców, z pieniędzy Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego powstanie tu park. W planach jest wykonanie oświetlenia, oraz budowa ciągów pieszych i pieszo-rowerowych o długości około 220 metrów. Do tego  zaplanowano min. nasadzenie dodatkowych 150 drzew i posadowienie kolejnych koszy i ławek.

Budowa zbiornika retencyjnego Sikorskiego – Paukszty, to część ogromnego projektu  gospodarowania wodami opadowymi na terenie Olsztyna, dofinansowanego ze środków unijnych. W sumie w Olsztynie powstało 6 nowych zbiorników, a 2 zostały przebudowane.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: UM Olsztyn

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 21 lutego 2022 09:55
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Kongres Gospodarowania W…

  7-9 listopada 2022 r. w Krakowie - nie czekaj, zarejestruj się już dziś!

  Rozbuduję gminną oczyszc…

  Wielkie dzień dla Sochocina

  Unia staje na straży jak…

  Nowa dyrektywa unijna w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia...

  Kolejna perła na wodocią…

  7-8 października - otwarcie Wieży Ciśnień w Zabrzu‼