Inwestycje

MPWiK Warszawa: Modernizacja kolektora trwa

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 7 marca 2021 20:35

MPWiK Warszawa: Modernizacja kolektora trwa

Od początku marca 2020 roku MPWiK realizuje inwestycję związaną z remontem ponad 4-kilometrowego odcinka kanału sanitarnego w ul. Bacha, al. Witosa oraz al. Sikorskiego. Kilkuetapowa inwestycja jest kluczowym elementem układu odbioru ścieków z południowej części lewobrzeżnej Warszawy.

- Wyremontowany został już kanał położony wzdłuż al. Sikorskiego i al. Witosa na odcinku od ul. Pory do ul. Beethovena, następnie prace były prowadzone sukcesywnie w stronę ul. Czerniakowskiej.

 Od stycznia 2021 r. kontynuujemy je w rejonie al. Harcerzy Rzeczypospolitej. Kolejnym etapem będzie remont kanału położonego wzdłuż Bacha do ul. Nowoursynowskiej na terenie Parku Dolina Służewiecka- informuje rzecznik spółki MPWIK Marek Smółka.

Ograniczają utrudnienia dla mieszkańców

Na czas prowadzonych prac, które będą prowadzone na terenie Parku, by zapewnić stały i bezpieczny odbiór ścieków, zostanie wykonany tymczasowy rurociąg, tzw. bypass. Zostanie on ułożony wzdłuż alejek, aby możliwie zminimalizować utrudnienia w poruszaniu się pieszych oraz rowerzystów. W miejscach, gdzie będzie on przechodził przez alejki parkowe lub chodniki, zostaną wykonane drewniane kładki, umożliwiające swobodne przemieszczanie się.

Metodą „rura w rurze”

Modernizacja kolektora metodą bezwykopową pozwoli na ograniczenie utrudnień dla mieszkańców związanych z prowadzonymi pracami poprzez m.in. minimalizację ilości wykopów otwartych wykonywanych na trasie kanału.

- Do istniejącego kanału wprowadzamy panele wykonane z żywicy poliestrowej o minimalnie mniejszej średnicy, które uszczelniają i wzmacniają wysłużony kolektor. W efekcie poprawią się parametry hydrauliczne kanału, co oznacza szybszy i bezawaryjny przepływ ścieków, a także ograniczenie występowania ewentualnych uciążliwości zapachowych- wyjaśnia M. Smółka.

Ograniczone będą utrudnienia w ruchu ulicznym, ponieważ trasa kolektora przebiega głównie poza pasem jezdni. MPWiK podkreśla jednak, że w związku z planowanymi pracami odbiór ścieków ze zlewni kolektora nie będzie zakłócony.

Modernizacja kolektora wyniesie ponad 47,3 mln zł netto. W ramach inwestycji zostanie wykonana bezwykopowa modernizacja ponad 4-kilometrowego odcinka kolektora sanitarnego zlokalizowanego w ul. Bacha, Sikorskiego i Witosa (od ul. Sonaty do Stacji Pomp Kanałowych MPWiK „Wolica”). Istniejący kanał stanowi kluczowy element układu odbioru ścieków z południowej części lewobrzeżnej Warszawy, a jego modernizacja przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy sieci kanalizacyjnej.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK Warszawa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 7 marca 2021 20:35
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  O jakość ścieków też dba…

  Wodociągi Warszawskie z nową kampanią informacyjną

  Ponad stu wystawców i ty…

  Za nami drugi dzień Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń WOD-KAN

  Wodociągi Jaworzno-nowa …

  Wymiana wodociągu w Ciężkowicach

  „Wodociągi Wielkopolskie…

  Spotkanie „kadry technicznej”