Celem studiów jest podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników poprzez zapoznanie słuchaczy z najnowszymi rozwiązaniami stosowanymi w technologii wody i ścieków, z podstawami monitoringu wód i ścieków z uwzględnieniem akredytacji laboratoriów badawczych oraz z prawnymi, ekonomicznymi i przestrzennymi uwarunkowaniami funkcjonowania przedsiębiorstw gospodarki wodnej. Dodatkowo słuchacze zdobędą umiejętności obsługi programu AUTOCAD@ i jego praktycznego stosowania.
Do kogo studia są kierowane
Studia podyplomowe są adresowane do osób z wykształceniem wyższym, posiadających dyplom: licencjata, inżyniera, magistra, magistra inżyniera. Oferta skierowana jest do pracowników oraz kadry kierowniczej sektora prywatnego i publicznego, samorządu terytorialnego (urząd miasta, marszałkowski, gminy, fundusz ochrony środowiska, itp.), którzy chcą uaktualnić lub poszerzyć swoją wiedzę w obszarze technologii wody i ścieków w szeroko pojętym zakresie. Celem studiów
Kadra dydaktyczna
Studia prowadzone są przez pracowników: Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Wydziału Budownictwa i Architektury, Uniwersytetu Szczecińskiego – Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Gryfinie ESC, Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie oraz firmy GLOBAL SP. Z OO
Rekrutacja
Rekrutacja trwa od 01.06.2021 do 20.09.2021. Podstawą przyjęcia na studia jest rejestracja w Internetowym Systemie Rekrutacji (Link https://irk.zut.edu.pl/pl/)
Koszt uczestnictwa: 4200 zł. Opłatę za studia podyplomowe wnosi się po uruchomieniu studiów. Istnieje możliwość zapłaty w ratach (maksymalnie czterech). Wystawiamy faktury
Kontakt:
Dr hab. inż. Hanna Siwek, prof. ZUT - kierownik studiów
e-mail: hanna.siwek@zut.edu.pl
tel. 91 449 63 20 lub 793 525 004
Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Katedra Bioinżynierii, Pracownia Chemii Ogólnej i Analizy Środowiska, ul. Słowackiego 17, 71-434 Szczecin
Informacje o studiach: http://spuwos.zut.edu.pl/index.php?id=7690&no_cache=1
Przebieg studiów
Czas trwania studiów: od 01.10.2021 do 30.09.2022
Terminy zajęć: Termin rozpoczęcia zajęć w październiku zostanie ustalony i podany w momencie zebrania wymaganej liczby słuchaczy (minimum 12 osób). Studia trwają dwa semestry, przewidzianych jest około 10 zjazdów, program studiów obejmuje 200 godzin dydaktycznych, na które składają się: wykłady, ćwiczenia laboratoryjne, ćwiczenia audytoryjne i ćwiczenia projektowe. Zajęcia będą odbywały się w soboty i w niedziele w systemie hybrydowym, 1 lub 2 zjazdy w miesiącu, przy czym nie więcej niż połowa zjazdów (część wykładowa) odbędzie się w trybie on-line na platformie MS Teams. Ostateczny rozkład zajęć zostanie zatwierdzony po konsultacji ze słuchaczami.
Warunki ukończenia studiów: Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, zaliczenie wszystkich przedmiotów przewidzianych w programie studiów podyplomowych oraz zdanie egzaminu końcowego.
Ocena końcowa: Ocena końcowa ukończenia studiów podyplomowych jest średnią z ocen z wszystkich przedmiotów przewidzianych w toku studiów i oceny egzaminu końcowego. Słuchacze otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Program studiów
- Nowoczesne technologie uzdatniania wód naturalnych i przemysłowych.
- Współczesne procesy oczyszczania ścieków komunalnych i sposoby zagospodarowania osadów ściekowych
- Mikroorganizmy i rośliny wykorzystywanych w oczyszczaniu ścieków, mechanizmy samooczyszczania się wód.
- Hydrochemia, podstawy mechaniki płynów oraz wybrane zagadnienia inżynierskie z zakresu transportu cieczy w rurociągach, sedymentacji i filtracji.
- Zastosowanie komputerów w projektowaniu oraz eksploatacji stacji uzdatniania wód i oczyszczalni ścieków.
- Zastosowanie metod analizy instrumentalnej w badaniu składu chemicznego wody i ścieków; interpretacja wyników oznaczeń i ich statystyczne opracowanie.
- Zasady akredytacji laboratoriów badawczych.
- Podstawy prognozowania, planowania i monitorowania stanu gospodarki wodą w systemie gospodarki narodowej na podstawie obowiązującego ustawodawstwa i dokumentów planistycznych.
Prawne i ekonomiczne uwarunkowania funkcjonowania przedsiębiorstw związanych z gospodarką wodną