samorząd

Pół miliona na małą retencję w Poznaniu

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 24 maja 2021 09:41

Pół miliona na małą retencję w Poznaniu

Można już składać wnioski o dotację

Miasto Poznań będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki. Program dotacyjny jednogłośnie przyjęli na sesji miejscy radni. Wnioski  można już składać od 20 maja 2021, koniec naboru 10 czerwca. Do wzięcia są spore kwoty.

Wśród licznych korzyści wynikających ze zwiększenia naturalnej retencji warto podkreślić chociażby poprawę lokalnego mikroklimatu czy odciążenie sieci wodociągowej. Chodzi o to, by woda "nie uciekała" - czyli aby zamiast spływać do kanalizacji deszczowej i rzeki Warty, zostawała w miejscu, w którym spadła i była na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków.

W przypadku małej retencji istotne są nie tylko działania podejmowane przez miejskich urzędników, ale także przez mieszkańców. Każdy może przyczynić się do oszczędności zasobów wodnych na własnej posesji. Miasto chce zachęcić poznaniaków do takich działań. Mieszkańcy, a także przedsiębiorcy czy wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe będą mogli liczyć na dotacje na wykonanie systemów deszczowych do zatrzymywania i wykorzystywania opadu.

- Stworzenie systemu retencji wód opadowych jest jednym z kluczowych działań służących poprawie warunków środowiskowych w Poznaniu. Zadanie to wymaga szeregu dużych inwestycji, do których się przygotowujemy. Przeprowadziliśmy inwentaryzację infrastruktury. Opracowaliśmy systemowe rozwiązania. Wyzwania spoczywają jednak także na samych mieszkańcach. Dlatego chcemy zachęcić poznaniaków i poznanianki do gromadzenia i zagospodarowywania wód opadowych - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

O dofinansowanie mogą starać się mieszkańcy Poznania. Wśród nich są zarówno osoby prywatne, jak i wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowa, instytucje czy przedsiębiorcy. Dotacja może pokryć do 80 proc. kosztów. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł, pozostali - do 5 tys. zł.

Nieruchomość, na jaką przysługuje dofinansowanie, musi znajdować się na terenie Poznania (wnioskodawca musi być jej właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadać inny tytuł prawny pozwalający na dysponowanie nieruchomością).

Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu w miejscu jego powstania - naziemnego lub podziemnego zbiornika na wodę opadową, ogrodu deszczowego w gruncie, a także pojemnika, studni lub muldy chłonnej. Dotację można otrzymać także na zakup materiałów i prace służące modernizacji i usprawnieniu istniejącego systemu deszczowego.

W tym roku na małą retencję Miasto Poznań przeznaczy 500 tys. zł. Termin naboru wniosków o dofinansowanie zostanie ogłoszony do końca kwietnia. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków aż do wyczerpania środków.Za realizację programu odpowiada Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Miasto Poznań

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 24 maja 2021 09:41
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Awaria przyspieszyła pla…

  Katowickie Wodociągi prowadzą naprawę ważnej nitki wodociągu

  Kolejne ciężkie godziny …

  Jak podaje IMGW, dziś wieczorem i w nocy burze możliwe będą niemal w całym kraju

  Wodociągi Miasta Kraków

  Kolejne inwestycje antyzapachowe

  Kolejna inwestycja na sz…

  Wyremontują śluzę w Karwiku