Trendy

Marynarze z Wodociągów Warszawskich

Szymon Różański Dodany dnia: 28 sierpnia 2023 09:41

Wodociągi Warszawskie to szczególne w skali kraju przedsiębiorstwo w branży wodociągowo-kanalizacyjnej, bo jednocześnie jest armatorem dysponującym flotą wykonującą zadania związane z eksploatacja ujęć na Wiśle. Stołeczna spółka zatrudnia obecnie 35 marynarzy.

Bezpieczeństwo dostaw wody w Warszawie to w dużej mierze zasługa właśnie ich działań. Polegają one na utrzymaniu w odpowiednim stanie dna rzeki, bowiem to ono jest pierwszym, naturalnym filtrem, przez które przesącza się woda ujmowana drenami ułożonymi kilka metrów pod nim. Zadaniem marynarzy jest między innymi płukanie i spulchnianie dna oraz zachowanie optymalnego pokrycia drenów warstwą żwiru i piasku po to, by utrzymać wymaganą wydajność ujęć wody. Marynarze zajmują się także systematyczną wymianą drenażu – perforowanych rur znajdujących się pod dnem rzeki, za pomocą których ujmowana jest woda. W sytuacji obniżenia poziomu wody w Wiśle, szczególnie w miesiącach letnich, konieczne staje się zwiększenie intensywności prac na rzece, miedzy innymi z wykorzystaniem spulchniaczy hydraulicznych – Chudych Wojtków.

Dbają o wiślane dno i wydajność ujęć wody dla warszawiaków

Płukanie i spulchniania dna rzeki ma szczególne znaczenie w sytuacji niskich stanów wody.  - Przy obecnym, niskim stanie Wisły, praca jednostek pływających odbywa się w systemie 12-godzinnym, z niedzielami włącznie.  Od początku roku nasz spulchniacz - Chudy Wojtek II – przepracował już blisko 640 godzin, a Chudy Wojtek III – prawie 1030 godzin. W tym roku zamierzamy też wymienić 770 metrów drenażu, co jest rekordową długością – podkreśla Maciej Gwistka, kierownik Oddziału Ujęć Wody i Obiektów Pływających Wodociągów Warszawskich.

Warto przypomnieć, że Wodociągi Warszawskie ujmują wodę z dwóch niezależnych źródeł. Poza Wisłą, która zaspokaja ok. 70 proc. zapotrzebowania stolicy, jest to Jezioro Zegrzyńskie. Z niego pochodzi obecnie ok. 30 proc. wody dla Warszawy, jednak  infrastruktura Wodociągów Warszawskich pozwala na zmianę tej proporcji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki tym dwóm niezależnym źródłom warszawiacy mogą być pewni, że nawet w okresie suszy dostawy wody są zabezpieczone. Co istotne, niższy stan wody notowany w Wiśle w okresie letnim nie wpływa na wysoką jakość warszawskiej kranówki.

Praca ludzi przy wsparciu odpowiedniego sprzętu

Flota, którą marynarze Wodociągów Warszawskich wykorzystują podczas pracy, liczy 28 jednostek pływających. Oprócz spulchniaczy hydraulicznych, których nazwa „Chudy Wojtek” jest upamiętnieniem ich projektanta – inżyniera Jerzego Wojtkowskiego – są to także m.in. pogłębiarki Sawa, łodzie motorowe czy kotwiarki Kleń.

Źródło: Wodociągi Warszawskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 28 sierpnia 2023 09:41
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Tak mogło wyglądać to 10…

    Sądeckie Wodociągi zapraszają w podróż do przeszłości

    Branżowcy interweniują w…

    Zachodniopomnorskie Forum Wodociagowe mówi DOŚĆ!

    Krakowskie Wodociągi sko…

    „Koszta przeminą, korzyści wieczne”

    Mikroinstalacja w Marysz…

    Wodociągi Leszczyńskie: kolejny krok do energetycznej niezależności