Posadzą ponad 200 drzew
Kolejne deszczowe ogrody w Stolicy
Cztery ulice tworzące tzw. obwodnicę Gocławia (Praga – Południe) zostaną wzbogacone o 210 drzew i liczne krzewy, które stworzą naturalne deszczowe ogrody. W tym celu właśnie ogłoszono przetarg. To drugie, powtórzone postępowanie na to zadanie.
Na „obwodnicy” stanie 210 nowych drzew – 85 jesionów pensylwańskich, 62 grusze drobnoowocowe, 34 lipy srebrzyste ‘Varsaviensis’, 27 lip holenderskich i 2 topole białe. Na ul. Umińskiego posadzone zostanie 39 drzew, na ul. Abrahama – 86, a na ul. Meissnera – 85. W wielu miejscach posadzone zostaną mieszanki bylin z krzewami. W sumie pojawi się kilkadziesiąt tysięcy nowych roślin.
Przetarg na wykonanie robót już jest przygotowany. Ogłaszającym jest Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Formalnie zostanie ogłoszony po publikacji w dzienniku urzędowym UE, co powinno nastąpić do połowy przyszłego tygodnia. Czas na złożenie ofert wyznaczony będzie do 4 marca. Jeżeli uda się rozstrzygnąć postępowanie, pierwsze zmiany powinny pojawić się już wiosną – na początek na ulicach Umińskiego, Meissnera i Jugosłowiańskiej. Ulica Abrahama najpierw musi zostać przebudowana na wzór pozostałych.
Ogłoszony 28 stycznia przetarg jest drugim postępowaniem na zazielenienie „obwodnicy” Gocławia. Pierwsze opublikowano pod koniec sierpnia 2021 r., ale nie udało się go rozstrzygnąć. Zakres obecnego przetargu uległ drobnym korektom, ale na korzyść – posadzone zostaną o 2 drzewa więcej niż początkowo planowano. Zdecydowano się też na częściową zmianę gatunków roślin.
W Warszawie powstaje coraz więcej ogrodów deszczowych, w tamtym roku np. powstały przy ul. Francuskiej. Ogrody deszczowe, to inaczej „chłonne studzienki”, to rodzaj budowli hydrotechnicznej i jedna z form ogrodów wodnych, charakteryzujących się zrównoważonym systemem odwadniającym. Ogrody deszczowe zbierają wodę deszczową, stopniowo oddając ją do ekosystemu. Mogą być budowane w różnej wielkości pojemnikach, a także wprost w gruncie, ale także na dachach budynków.
Redaktor Wodociągowiec