Jest odpowiedź Izby na zarzuty prezesa Wód Polskich
Prezes Jakuta: Wnioski opierają się na konkretnych wyliczeniach
Jest reakcja Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” na wystąpienie prezesa Wód Polskich, który zarzucił wodociągowcom świadome zawyżanie stawek opłat za wodę i ścieki. List w tej sprawie do Ministra Infrastruktury wystosowała prezes IGWP.
„Sporządzane przez przedsiębiorstwa wnioski taryfowe opierają się na konkretnych wyliczeniach, które jednoznacznie wykazują, że zwłaszcza w ostatnich dwóch latach, koszty funkcjonowania przedsiębiorstw wod.-kan. mocno wzrosły - zauważa Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, która krytykuje wypowiedzi prezesa Wód Polskich.
Prezes IGWP zwraca uwagę, że stawki opłat za dostawę wody i odprowadzanie ścieków są opracowywane na podstawie obowiązujących przepisów, a koszty ujęte we wnioskach taryfowych „Koszty ujęte we wnioskach taryfowych nie są i nie mogą być kształtowane dowolnie, a wręcz przeciwnie, muszą znajdować podstawę prawną i wynikać z przeprowadzonej rzetelnej kalkulacji”- pisze D. Jakuta, podając w dalszej części pisma konkretne argumenty i wyliczenia uzasadniające zmienne kosztów jakie przedsiębiorstwa wodociągowe zmuszone były wziąć pod uwagę wyliczając nowe taryfy za wodę i ścieki. Prezes IGWP podała tu m.in. wzrost kosztów płac, energii, czy podnoszonych w gm. opłat i podatków lokalnych, głównie od nieruchomości.
Nie sposób nie zauważyć, że większość to koszty niezależne od przedsiębiorstw. Jak wynika z danych benchmarkingu, projektu realizowanego przez IGWP, rentowność działalności wodociągowej, w 2018 roku wyniosła 3,6%, natomiast w roku 219 jej wartość spadła do 0,9%. Jeśli chodzi o działalność kanalizacyjną jej wartość w roku 2018 wyniosła 3,5%, a w 2019 była ujemna (0,5%). Należy również podkreślić, iż z danych IGWP wynika, że w roku 2019 ok. 45% podmiotów biorących udział w badaniu, osiągnęło stratę na działalności kanalizacyjnej- pisze D. Jakuta.
Prezes IGWP podkreśliła także w piśmie do ministra, że już wkrótce Izba będzie dysponowała danymi z roku 2020, zdominowanego przez epidemię, a więc należy się spodziewać jeszcze gorszych danych od przedsiębiorstw wodnych i kanalizacyjnych.
Prezes D. Jakuta zaapelowała do ministra o większą wrażliwość w ocenie branży i większe zaufanie do pracy wodociągowców, wyraźnie odnosząc się do wystąpienia prezesa Wód Polskich. Zaapelowała też o podjęcie trójstronnych rozmów oraz wzięcie pod uwagę szeregu propozycji zmian w legislacji, mających ograniczyć rosnące koszty działalności przedsiębiorstw wod-kan.
Redaktor Wodociągowiec