Działalność bieżąca

Prezes Wodociągów Płockich nagrodzony przez PIG EKOROZWÓJ

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 20 maja 2025 08:07

Andrzej Wiśniewski, Prezes Zarządu „Wodociągów Płockich” Sp. z o.o. otrzymał nagrodę indywidulaną w 17. edycji konkursu „Zielony Laur” za kierowanie pracami przygotowawczymi do realizacji przedsięwzięcia pod nazwą: BLUE BRIDGE – innowacyjny projekt gospodarki obiegu zamkniętego wody odzyskanej z oczyszczonych ścieków w symbiozie „Wodociągów Płockich” z ORLEN S.A. w Płocku.

Nagroda została wręczona 14 maja podczas uroczystej Gali w Pałacu Staszica w Warszawie, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk, poświęconej nagrodzeniu przez Polską Izbę Gospodarczą „Ekorozwój” szczególnych osiągnięć w dziedzinie ekorozwoju, propagowania lub wspierania ochrony środowiska czy za uzyskanie szczególnie cennych rezultatów dla środowiska i gospodarki wodnej. Podczas Gali przyznano 5 nagród indywidulanych i jedną dla jednostki samorządu terytorialnego.

Projekt „Blue Bridge” powstał w odpowiedzi na rosnącą presję na zasoby wodne, wymuszającą na branży przemysłowej i komunalnej transformację gospodarki w kierunku gospodarki cyrkularnej, której ideą jest zapobieganie niedoborom wody oraz ograniczanie zużycia jej naturalnych zasobów poprzez ponowne wykorzystanie wody odzyskanej ze ścieków komunalnych.

Koncepcja projektu zakłada odzyskanie wody ze ścieków komunalnych odprowadzanych z oczyszczalni ścieków komunalnych dla miasta Płocka należącej do Wodociągów Płockich Sp. z o.o. poprzez ich dodatkową obróbkę oraz transport odzyskanej wody „mostem łączącym oczyszczalnie rurociągiem o długości ok. 4 km wybudowanym wzdłuż nurtu rzeki Wisły do ujęcia wody odbiorcy końcowego, w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska oraz ostatecznie wykorzystanie jej jako wody procesowej w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN S.A. w Płocku.

Projekt, jako układ jest innowacyjny, ponieważ w Polsce ani w Europie nie ma jeszcze rozwiązania, w wyniku którego ponad 120 tysięczne miasto nie odprowadzałoby ścieków do środowiska, a wszystkie ścieki komunalne zostałyby w całości „zamienione” w wodę, którą wykorzystuje do celów procesowych nie sąsiadujący z oczyszczalnią zakład produkcyjny. Oba miejsca połączy „most”, którym jest rurociąg o długości kilku kilometrów.

Projekt Blue Bridge może być przykładem wyzwania dla innych lokalizacji i miast, w których funkcjonują oczyszczalnie ścieków komunalnych oraz zakłady przemysłowe, które potrzebują do swojej działalności wody technologicznej i szansą na prowadzenie swojej działalności w oparciu o technologie niskoemisyjne i proekologiczne, które uwzględniają w swoich rozwiązaniach adaptację do zmian klimatu.

Źródło: Wodociągi Płockie (FB)

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 20 maja 2025 08:07
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Zielona Góra - nowa sieć…

    Modernizują sieć deszczową za 56 mln zł

    Na Pisie powstanie stopi…

    Budowa stopnia wodnego na rzece Pisie ma na celu zwiększenie retencji wody w zlewni …

    Dobiega końca montaż pan…

    MPECWiK Środa Wielkopolska inwestuje w energię odnawialną

    Woda - cud naszej codzie…

    Ludzie to przede wszystkim jednak woda