Trendy

Rankig Water City Index

Szymon Różański Dodany dnia: 30 października 2023 18:26

Ogłoszono ranking Water City Index, czyli listę miast, które w najbardziej efektywny sposób wykorzystują zasoby wodne. W tym roku, w kat. miast na prawie powiatu,  zwyciężył Słupsk, kolejne miejsca zajęły: Olsztyn, Rzeszów i Gdynia.

Water City Index to specjalistyczny ranking efektywności wykorzystania zasobów wody w polskich miastach. W tym roku zorganizowano jego 5. edycję. Tradycyjnie przygotował go zespół ekspertów z Arcadis, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Open Eyes Economy Summit. Tegoroczne wyniki WCI ogłoszono 25 października podczas Międzynarodowego Kongresu Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu. Ranking pokazuje, dla których polskich miast gospodarka wodna jest kluczowym segmentem. Zestawienie przygotowano dla: metropolii, miast na prawach powiatu oraz miast średniej wielkości. Grono ekspertów oceniało poszczególne samorządy w ramach trzech kategorii: „Życie”, „Zagrożenie” oraz „Gospodarka i biznes”.

Najwyższa lokata przypadła Słupskowi. Na kolejnych uplasowały się Olsztyn i Rzeszów. Gdynia znalazła się wśród liderów gospodarki wodnej, zajmując 4. miejsce w zestawieniu 58 miast na prawach powiatu. Tak wynik ten skomentował wiceprezydent tego miasta.

    – Cieszę się, że Gdynia po raz kolejny została doceniona za swoją politykę wodną i to w tak prestiżowym, ogólnopolskim rankingu – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Kwestie związane z gospodarką wodną to jedno z kluczowych wyzwań dla samorządów. Gdynia od lat troszczy się o klimat i realizuje projekty w tym zakresie. Są to działania zarówno w dużej skali, takie jak choćby odtworzenie Potoku Wiczlińskiego i budowa zbiorników retencyjnych. Jednak by polityka wodna była skuteczna musi włączać wielu interesariuszy: podmioty gospodarcze, organizacje pozarządowe, mieszkańców. Stąd aktywność samorządu nie ogranicza się do własnych inwestycji. Promujemy zakładanie ogrodów deszczowych, przyznajemy dotacje na dofinansowanie przedsięwzięć służących gromadzeniu, zagospodarowaniu i ponownemu wykorzystaniu wód opadowych. Te działania przynoszą pożądany efekt klimatyczny. Miło, że zostały docenione.

Wśród metropolii na podium znalazły się: Wrocław, Kraków i Bydgoszcz. Natomiast wśród miast średniej wielkości przodują: Żywiec, Orzesze i Kołobrzeg.

Źródło: UM Gdynia

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 30 października 2023 18:26
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Inflacja oraz ceny energ…

    Sprawa taryf za wodę i ścieki punktem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Teryt…

    Gdańsk. Ruszają roboty …

    Rozpoczyna się przebudowa kanałów sanitarnych

    Zakończono ważną inwesty…

    Wybudowali 6,5 km sieci za 29 mln zł

    Koszt inwestycji to 3,5 …

    Kraków: Trwa budowa kanalizacja w Swoszowicach