Inwestycje

Remont wieży ciśnień na terenie Stacji Filtrów

Damian Simiński Dodany dnia: 28 marca 2022 12:05

Remont wieży ciśnień na terenie Stacji Filtrów

Na terenie warszawskiej Stacji Filtrów rozpoczyna się właśnie remont jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów - wieży ciśnień.

Obecnie jesteśmy na etapie przygotowań. Kończymy budować rusztowanie i wygradzamy plac budowy. Konserwacji poddane zostaną m.in. drzwi wejściowe, rury żeliwne oraz mury. Wymienione zostaną również stopnie schodów wewnątrz wieży. O postępach prac będziemy Was informować na bieżąco!” – czytamy w informacji na temat inwestycji opublikowanej w soccial mediach.

Przypomnijmy - Stacja Filtrów to funkcjonujący od ponad 130 lat Pomnik Historii

Unikalne, piękne i perfekcyjnie zaprojektowane – działające od ponad 130 lat Filtry Warszawskie zachwycają kunsztem architektonicznym i precyzją wykonania. Zabytkowy kompleks budynków na terenie stacji uznawany jest za perłę architektury przemysłowej XIX wieku, a filtry powolne to współcześnie jedyny działający na świecie obiekt tego typu, zaprojektowany przez Williama Lindleya. 

William Heerlein Lindley naczelnym inżynierem budowy

Stacja powstała dzięki staraniom ówczesnego p.o. prezydenta Warszawy – generała Sokratesa Starynkiewicza. Projekt budowy miejskich wodociągów i kanalizacji jest dziełem wybitnego angielskiego inżyniera Williama Lindleya. Opracowanie powstało w 1876 roku, jednak już po czterech latach naczelnym inżynierem budowy został jego najstarszy syn, wówczas 28-letni William Heerlein Lindley. Po kolejnych pięciu latach do kranów mieszkańców popłynęła woda wprost ze Stacji Filtrów. 

Warszawa w elitarnym gronie

Dzięki powstaniu zakładu i rozbudowie sieci przewodów, Warszawa awansowała do elitarnego grona zaledwie sześciu europejskich miast posiadających wówczas nowoczesny system wodociągowy. 

Część obiektów zaprojektowanych przez Lindleya np. filtry powolne oraz zbiorniki wody czystej i osadniki wody surowej (wybudowane w latach 1883-1926), jest eksploatowana do dziś. Natomiast górująca nad zakładem 40-metrowa wieża ciśnień została wyłączona z użytku już latach 30. XX w., a w budynkach dawnej pompowni parowej i kotłowni znajduje się obecnie nowoczesne, multimedialne muzeum wodociągów i kanalizacji. 

Filtry pospieszne

W 1933 roku na terenie stacji oddano do użytku Zakład Filtrów Pospiesznych zaprojektowany w stylu art deco. Mimo zniszczeń, którym uległ podczas II wojny światowej dach budynku, w środku zachowały się oryginalne marmurowe stoły operatorskie, a nowoczesna automatyka sterująca pracą urządzeń pozostaje niewidoczna, starannie ukryta wewnątrz zabytkowych zegarów. 

W 1996 r. zrekonstruowano zaginiony po wojnie pomnik Sokratesa Starynkiewicza. Popiersie zostało ustawione w parku na terenie Zakładu, nieopodal wieży ciśnień.

2010 i Stacja Ozonowania Pośredniego

Najnowszym obiektem jest uruchomiona w 2010 roku supernowoczesna Stacja Ozonowania Pośredniego i Filtracji na Węglu Aktywnym. Zewnętrzna architektura obiektu wyjątkowo harmonijnie wpisuje się w otaczającą zabytkową przestrzeń. A dzięki zaawansowanej technologii uzdatniania, woda płynąca do warszawiaków jest czysta, smaczna i można ją pić prosto z kranu. 

Zabytkowe obiekty Stacji Filtrów otoczone są troskliwą opieką kolejnych pokoleń pracowników wodociągów warszawskich i od wielu lat znajdują się pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków. W 2012 mocą rozporządzenia Prezydenta RP, Stacja Filtrów została uznana za Pomnik Historii.

Źródło: MPWiK Warszawa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Damian Simiński Dodany dnia: 28 marca 2022 12:05
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Zielona Góra: fontanny u…

  Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja sezon letni uznały za otwarty

  Platforma do zdalnego na…

  Aquanet S.A. wybiera PSI Polska na dostawcę systemu SCADA

  Woda wraca do Malty

  Wybrano 4 tys. m3 mułu i mnóstwo śmieci

  Usuwali muł i wycieki z …

  Wodociągi Jaworzno: Sprzątanie po nawałnicach