Rewitalizacja wieży ciśnień zlokalizowanej w Zabrzu
Nietuzinkowa inwestycja zakończona została w Zabrzu. Muzeum Górnictwa Węglowego zrealizowało projekt adaptacji wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego, przeznaczając ją na cele społeczne, edukacyjne, naukowe i kulturalne. Wieża jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektury poprzemysłowej miasta.
Zadanie o wartości 34.173.257,52 zł wykonano przy współudziale środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Działanie 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, Poddziałanie: 10.3.1. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – ZIT, z dofinansowaniem na poziomie 23.530.910,76 zł.
Projekt obejmował prace budowlano-instalacyjne, zagospodarowanie terenu, zakup wyposażenia, wykonanie edukacyjno-naukowej wystawy pn. CARBONEUM.
Obiekt powstał w latach 1909 – 1911 jako wieża ciśnień dla okolicznych mieszkańców, po tym, jak kopalnie przez fedrowanie doprowadziły do utraty wody w studniach – mówi Dariusz Tokarczyk, Kierownik Budowy – Wówczas postanowiono w Zabrzu wybudować taką wieżę ciśnień. Pracowała ona do roku 1970 i zapewniała odpowiednie ciśnienie wody dla mieszkańców Zabrza. Później niszczała aż do czasu, kiedy od miasta przejęło ją Muzeum Górnictwa Węglowego. Było tak aż do roku 2018. Wówczas firma Banimex wygrała przetarg na modernizację wraz z przebudową wieży ciśnień w systemie zaprojektuj-zbuduj. Prace projektowe trwały około pół roku, a wiosną 2019 roku weszliśmy już na plac budowy.
Obejrzyj film promocyjny: https://youtu.be/uiQcSOiqr0k
Budynek i jego otoczenie zostały zagospodarowane i przywrócone lokalnej społeczności.
Dzięki realizacji inwestycji, Zabrze uzyskało nie tylko nietuzinkową atrakcję turystyczną, ale także obiekt, w oparciu o infrastrukturę którego planuje się realizację działań skierowanych do różnych grup odbiorców – od dzieci, przez osoby aktywne zawodowo, po osoby starsze. W efekcie projektu powstała przestrzeń służąca szeroko pojętemu rozwojowi społeczno-gospodarczemu miasta i jego mieszkańców.