Zagospodarowanie osadów ściekowych

Rolnicze zagospodarowanie osadów w Wodociągach Kościańskich

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 marca 2022 13:37

Wodociagi Kościańskie są jedną z firm wodociagowo - kanalizacyjnych, które niezmiennie zagospodarowują osady tzw. sposobem rolniczym. Poddany higienizacji osad ściekowy, jaki powstaje na oczyszczalnie ścieków w Kościanie, jest oferowany okolicznym mieszkańcom całkowicie za darmo.

 

"To dobra oferta, zwłaszcza dla tych, którzy posiadają ogródki działkowe" - zaznaczają Wodociągi Kościańskie - "Idzie wiosna, a to dobry czas na poprawę żyzności gleby".

 

Z taką ofertę do klientów wychodzą Kościańskie Wodociągi. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z propozycji? Wystarczy go tylko odebrać i zaorać, pracownicy spółki pomogą obliczyć dawkę jaką można zastosować na danej działce.

"Komunalne osady ściekowe wykazują dużą zawartość substancji organicznych i mineralnych a jednocześnie są bezpieczne pod kątem sanitarnym. Bezpieczeństwo to gwarantuje proces fermentacji prowadzony w 38oC przez 35 dni oraz dodatkowa higienizacja osadu wapnem palonym. Poprawia to właściwości nawozowe osadu ze względu na możliwość odkwaszania gleby (po zhigienizowaniu osad ma odczyn silnie zasadowy). Osady przejawiają również  wiele istotnych funkcji niezbędnych dla prawidłowego wegetowania roślin: umożliwiają zachowanie odpowiedniej struktury gleby poprzez wzrost zawartości biologicznie czynnej próchnicy, dostarczają roślinom substancji odżywczych w postaci łatwo przyswajalnego azotu i fosforu oraz makro i mikroelementów. Osad jest w postaci ziemistej, więc łatwo go równomiernie rozprowadzić na powierzchni gruntu np. rozrzutnikiem a następnie zaorać." - czytamy w informacji Wodociągów Kościańskich.

Aby osad mógł być stosowany w rolnictwie musi spełniać wymagania określone w Rozporządzenia z dnia 06 lutego 2015 r. określającym właściwości sanitarne jakie powinny spełniać osady ściekowe, aby można było przeznaczyć je do rolniczego wykorzystania- przypomina spółka z Kościana.

Oczywiście w branży znajdziemy wielu przeciwników rolniczego wykorzystania osadó, którzy zarzucają temu działaniu m.in. migrację antybiotyków, czy metali ciężkich do środowiska, których w procesie higienizacji nie sposób wytrącić z osadu.

Póki co jednak, rolnicze zagospodarowanie osadów jest dozwolone, a ekonomicznie pozostaje najtańszym sposobem "pozbycia się uciążliwego odpadu" i, jak widać po pokazanym przykładzie, nadal znajduje swoje zastosowanie w polskich realiach.

A jakie Państwo macie zdanie na ten temat? Piszcie w komentarzach.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Kościańskie Wodociągi

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 marca 2022 13:37
  • Komentarze (1)
    Image placeholder
    Image placeholder

    dla mnie powinno byc calkowicie zabronione - to sposob na zatrucie srodowiska

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    W Świebodzinie wygląd te…

    ZWKiUK Świebodzin remontuje obiekty wod-kan

    Historia zatoczyła koło

    Grupowa oczyszczalnia ścieków częścią ZWIK w Łodzi

    Wiele zmian w prawie od …

    Umowy zawarte od 1 stycznia 2021 r. trzeba będzie wykazać w specjalnym formularzu RU…

    Wody Polskie sie zamykaj…

    Jednostki Wód Polskich do 9 kwietnia pozostaną zamknięte dla osób z zewnątrz