System monitoringu i sterowania

Rozbudują monitoring przeciwpowodziowy na Żuławach

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 30 stycznia 2021 19:31

Rozbudują monitoring przeciwpowodziowy na Żuławach

Rozbudowany zostanie na Żuławach system pozyskiwania danych o zagrożeniu powodziowym, popularnie zwanego monitoringiem przeciwpowodziowym.

Rozbudowa systemu będzie polegać na lepszym wyposażeniu istniejących punktów pomiarowych i założeniu nowych punktów monitoringu wizyjnego, wyposażonych w kamery. Nowe punkty monitoringu będą zlokalizowane w miejscowościach: Pasłęk (rzeka Wąska), Nowakowo (rzeka Elbląg), Mątowy Małe (Wisła) i Nowe (Wisła).

Umowę na to zadanie podpisano w gdańskim Zarządzie Gospodarki Wodnej. W ramach tej umowy wykonawca, przedsiębiorstwo APISystems Sp. z o.o., przygotuje dokumentację projektową i rozbuduje system monitoringu wizyjnego rzeki Wisły o nowe punkty monitoringu, a także rozbuduje i zintegruje systemy telemetryczne pozostające w dyspozycji Wód Polskich, służące do monitorowania rzek, kanałów i polderów na Żuławach oraz rzece Wiśle. Powstanie też system teleinformatyczny pozwalający pozyskiwać i udostępniać informacje o zagrożeniu powodziowym.

- Bardzo mnie cieszy, że system monitoringu przeciwpowodziowego otrzyma nowe możliwości. Pozyskiwanie jak najszybciej i jak najwięcej danych o sytuacji na rzekach i zbiornikach wodnych jest niezbędne do skutecznego zarządzania zagrożeniem powodziowym – powiedziała dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Aleksandra Bodnar po podpisaniu umowy.

Wartość podpisanej umowy to 2,3 mln. zł. Umowa jest realizowana w ramach projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku", który jest współfinansowany z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Informacja prasowa/SMORP

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 30 stycznia 2021 19:31
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Badanie świadomości i za…

  Problem z zasobami wodnymi

  Kraków: Refleksje po ule…

  Nad Krakowem, podobnie jak wieloma miejscami w Polsce, przeszły ulewy

  Modernizacja SUW Północ …

  Lidzbark Warmiński: PWiK niebawem uruchomi zmodernizowany SUW

  Akcja Wodociągów Chrzano…

  „Lokal z dobra wodą”