Inne

RZGW Gliwice: trwają działania terenowe po przejściu fali powodziowej

Damian Simiński Dodany dnia: 14 października 2024 10:22

Wody Polskie w Gliwicach kontynuują niezbędne działania terenowe po przejściu fali powodziowej.

Jak informuje RZGW Gliwice, na obszarze swojej administracji w zlewni rzeki Odry i Wisły Wody Polskie w Gliwicach prowadzą działania porządkowe, zabezpieczające oraz naprawcze w korytach rzek i w obrębie urządzeń hydrotechnicznych, których nadrzędnym celem jest przywrócenie ich funkcjonalności. Tam gdzie pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach zakończyli inwentaryzację szkód, bezzwłocznie rozpoczęły się i będą kontynuowane prace udrożnieniowe na ciekach. Zespoły geodetów, hydrologów i projektantów w priorytetowych lokalizacjach określają kierunki odbudowy koryt rzecznych. Kontrolujemy i oceniamy również stan techniczny obwałowań przeciwpowodziowych. Reagujemy w przypadku nieprawidłowości oraz pozostajemy w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego.

W ramach prowadzonych inwentaryzacji, na podstawie rzeczowego rozmiaru stwierdzonych szkód Wody Polskie w Gliwicach wyznaczają obszary priorytetowych działań – w tych newralgicznych lokalizacjach potrzeba przystąpienia do pilnych pracy jest największa.

Trwają również obligatoryjne przeglądy i oceny stanu oraz oceny bezpieczeństwa obiektów hydrotechnicznych. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane kontrola bezpiecznego użytkowania obiektu jest prowadzona każdorazowo w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt hydrotechniczny, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

W zlewni rzeki Odry trwa ocena stanu zapory w Jarnołtówku, która dzięki swojej intensywnej i wytężonej pracy zatrzymała wodę powodziową zagrażającą mieszkańcom powiatu prudnickiego, ograniczając skutki powodzi. W dniu 19.09.2024r. zbiornik Jarnołtówek został poddany kontroli Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, której celem była ocena uszkodzeń/zniszczeń, spowodowanych przez powódź we wrześniu 2024r. W protokole prowadzonych czynności kontrolnych inspektor odnotował: ,,Nie stwierdzono przesączeń wału ziemnego zapory w czasie powodzi. Informacje o przecieku wału były nieprawdziwe” (więcej na ten temat: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-gliwice/zapora-w-jarnoltowku-i-koryto-zlotego-potoku-pod-nadzorem). Obiekt zostanie jednak poddany badaniom geofizycznym oraz kolejnym ekspertyzom. Na podstawie uzyskanych wyników Wody Polskie w Gliwicach będą wariantować dalsze czynności względem tej ponad 100-letniej zapory. Na terenie suchego zbiornika Jarnołtówek usuwane są również zanieczyszczenia drzewne nagromadzone przy upustach obiektu. 

Z kolei na obszarze rzeki Złoty Potok w Jarnołtówku zabezpieczane są poważnie uszkodzone skarpy i dno potoku. Za sprawą prac udrożnieniowych przywracany jest prawidłowy przepływ wód. Takie czynności już zostały zrealizowane lub trwają w miejscowościach Jarnontówek, Pokrzywna, Moszczanka, Łąka Prudnicka, Prudnik (gm. Prudnik), Głuchołazy. Zaawansowane są również przygotowania do rozpoczęcia zabezpieczenia skarp Złotego Potoku w dwóch newralgicznych lokalizacjach w miejscowości Jarnołtówek, gdzie na odcinkach o długości 40 i 50 metrów istnieje ryzyko dalszej erozji (w tym zawalenia się budynków nad samym potokiem) w przypadku wystąpienia podwyższonych stanów wód. Z kolei nad tym samym potokiem w Racławicach Śląskich konieczne będzie odtworzenie wału na długości ok. min. 30m. Wariantowane będą działania względem koryta Złotego Potoku i jego zabudowy na odcinku ok. 27 km.

Ponadto, Wody Polskie w Gliwicach informują o wykonaniu zadań polegających na zasypywaniu wyrw, udrożnianiu koryt rzek, usuwaniu zatorów, rumoszu, uzupełnianiu ubytków skarp i dna cieków oraz naprawie urządzeń wodnych, które zostały już zrealizowane lub pozostają w trakcie realizacji między innymi na rzekach:

- Bytomka – m. Zabrze, gm. Zabrze, woj. śląskie,

- Opawica – m. Opawica, gm. Głubczyce pow. głubczycki woj. opolskie,

- Puńcówka – m. Puńców, gm Goleszów pow. cieszyński woj. śląskie,

- Bobrówka – m. Cieszyn, gm. Cieszyn pow. cieszyński woj. śląskie,

- Olszynka – gm. Opole woj. opolskie,

- Piotrówka – gm. Osiek, gm. Strzelce Opolskie pow. strzelecki woj. opolskie,

- Boguszanka – m. Chrzowice, gm. Prószków pow. opolskie woj. opolskie,

- Szeroki – m. Międzyrzecze, gm. Jasienica pow. bielski, woj. śląskie

- Iłownica - w m. Ligota, gm. Czechowice-Dziedzice, pow. bielski, woj. śląskie

Zinwentaryzowanie szkód powodziowych pozwala na zaplanowanie zadań naprawczych. Powstałe wyrwy brzegowe zostaną odbudowane na ciekach Jemielnica, Stobrawa, Budkowiczanka, Kluczborska Struga, Słotnik, Prudnik, Osłobłoga, Odra, Puńcówka, Leśnica, Szotkówka, Lesznianka, Kalembianka, Bobrówka, Olza.

Podjęcia koniecznych działań wymagają także szkody powstałe na stopniu wodnym we Wróblinie, gdzie niezbędna jest odbudowa oświetlenia oraz na stopniach wodnych Kąty i Opole-Groszowice. Tam uszkodzeniu uległy tamy rozdzielcze. Aktualnie trwa wycena zaplanowanych prac.

Kontynuowane są prace porządkowe w czaszy zbiornika Racibórz Dolny, gdzie opadająca woda pozostawiła m.in. zanieczyszczenia drzewne. Po bezpiecznym opróżnieniu zbiornika możliwe było rozpoczęcie usuwania odpadów z jego terenu. Oprócz materiału drzewnego (rumoszu, gałęzi, całych pni) pracownicy uprzątają również śmieci komunalne i kontenery na nie, elementy wyposażenia domowego. Prace porządkowe prowadzone są z wykorzystaniem zaplecza sprzętowego zbiornika Racibórz Dolny. Wszystkie zebrane odpady zostaną oddane do utylizacji. Równolegle trwa inwentaryzacja szkód oraz ocena stanu poszczególnych budowli i elementów zbiornika.

W zlewni rzeki Wisły zinwentaryzowane zostały szkody powstałe m.in. na Zbiorniku Łąka. Obiekt wymaga wymiany jednostek pompowych, które ucierpiały w wyniku powodzi. Remontu wymaga również budynek pompowni.

Do realizacji w tej zlewni zostały również przewidziane prace polegające na zabudowie wyrw brzegowych i dennych, odbudowie ubezpieczeń brzegowych oraz usunięciu zamulisk i nanosów z koryt rzecznych na ciekach wodnych Biała, Międzyrzecki, Szeroki, Wapienicki, Iłownica, Jasienica, Mleczna, Gostynka, Pszczynka, Starowiejski, Branicki, Goczałkowicki, Pawłówka, Studzionka, Knajka, Poniwiec, Suchy, Bładniczka oraz Jawornik.

Aktualnie prowadzimy także działania doraźne, których celem jest usuwanie szkód powstałych przez wielką wodę. Jesteśmy aktywni szczególnie w regionie Podbeskidzia, gdzie zasypujemy i uzupełniamy stwierdzone wyrwy i uszkodzenia skarp. Tak jest między innymi w gminie Bestwina w powiecie bielskim.

Ponadto zabezpieczamy i udrażniamy koryta cieków, a także naprawiamy obwałowania i uszkodzone skarpy między innymi na rzece Puńcówka w miejscowości Puńców, Bobrówka w Cieszynie, Szeroki w Międzyrzeczu (gm. Jasienica), czy Iłownica w Ligocie (gm. Czechowice-Dziedzice). Katalog koniecznych prac na poszczególnych ciekach pozostaje otwarty i jest aktualizowany przez PGW Wody Polskie RZGW w Gliwicach wraz z postępującą inwentaryzacją.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Damian Simiński Dodany dnia: 14 października 2024 10:22
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Nowy zakup w MPWiK Pieka…

    Tańsze „dmuchanie”

    Staw przestanie być ekol…

    Inwestycja w Świętochłowicach

    Nie jest dobrze! Komunik…

    Komunikat PSH dotyczący sytuacji hydrogeologicznej w kraju.

    Kolejna zatruta rzeka?

    Dolnośląskie: śnięte ryby w Czernicy - konieczne są dalsze badania...