Ekspolatacja systemów kanalizacyjnych

Sedes to nie kosz na śmieci - w Warszawie już o tym wiedzą

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 28 listopada 2024 08:33

Sedes to nie kosz na śmieci - kampania informacyjno edukacyjna stołecznych wodociagów przynosi wymierne korzyści. Na lepsze zmieniają się bowiem nawyki mieszkańców Warszawy w kwestii tego, co trafia do domowych toalet.

Aż 98 % mieszkańców Warszawy nigdy nie wyrzuca do toalety jednorazowych rękawiczek, torebek foliowych, tkanin (np. rajstop, ścierek kuchennych) i drobnych przedmiotów z plastiku! To zmiana nawyków na lepsze, bo rok temu 5️8 % mieszkańców deklarowało, że nigdy nie wyrzuca tych przedmiotów do toalety- informują Wodociągi Warszawskie.

To nie koniec dobrych wiadomości. Spadła też liczba osób deklarujących, że zdarza im się wylewać do swoich toalet zużyty po smażeniu olej.

17 % mieszkańców Warszawy deklaruje, że czasami wylewa olej po smażeniu do toalety, a nigdy - aż 8️0 proc. W 2023 roku czasami wylewało go 2️0,2 %, a nigdy - 7️7,8 %.

Cieszy nas ta zmiana na lepsze - podkreślają Warszawskie Wodociągi, podkreślając, że to pierwsze dobre efekty prowadzonej od lat kampanii „Sedes to nie kosz na śmieci”.

O tym, że wrzucanie do toalety odpadów, czy wlewanie oleju nie służy systemom kanalizacyjnym nie trzeba przekonywać. Tłuszcz wylewany do toalety tworzy tzw. góry tłuszczowe. Jeżeli po drodze znajdą się jeszcze inne śmieci (chusteczki czy jedzenie), to wszystko zaczyna obrastać i zbijać się w kolejne warstwy. Jaki będzie tego finał? Zator, potrzeba naprawy instalacji i sprzątnie wypchniętych ścieków z podłogi – podkreślają Warszawskie Wodociągi.

19 listopada obchodzono Światowy Dzień Toalet. Historia tego święta rozpoczyna się w 2001 roku w Singapurze, gdzie została powołana Światowa Organizacja Toaletowa, World Toilet Organisation (WTO). Organizacja ta podjęła się prowadzenia walki o podwyższanie standardów ubikacji na świecie ze szczególnym uwzględnieniem szaletów publicznych. Jest to też dobra okazja do przypominania o kampaniach zmierzających do zmian nawyków, które przysparzają sporo pracy pracownikom zajmującym się utrzymywaniem w sprawności systemów kanalizacyjnych.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wodociągi Warszawskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 28 listopada 2024 08:33
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Statystyka w Laboratorium

    Kawa z ekspertem 8 marca 2022 godz. 10.00

    Branża przywraca obostrz…

    Obostrzenia w kontaktach z klientami Covid -19.

    Naprawią 130 włazów i st…

    ZDM w Warszawie poprawia komfort na drogach

    Szczecin: jubileuszowa k…

    Szczecin: jubileuszowa konferencja ZFW zakończona