Inne

Spójny i dynamiczny rozwój polskich miast i regionów

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 października 2024 10:24

Strategia działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i wojewódzkich funduszy na lata 2025-2028 była tematem paneli dyskusyjnych podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends w Poznaniu.

Przyjęta w czerwcu tego roku czteroletnia Wspólna Strategia działania określa możliwe obszary współpracy i buduje spójny system finansowania zadań przez 17 funduszy w zakresie ochrony środowiska i klimatu. W trakcie forum Local Trends  zostały przedstawione główne priorytety środowiskowe Wspólnej Strategii, zakres wdrażanych programów oraz potencjał organizacyjny i finansowy funduszy. Wspólna Strategia stała się podstawą do przyjęcia we wrześniu tego roku indywidualnych strategii NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy.

– Misją Narodowego Funduszu jest napędzanie zielonej transformacji. Nie wyobrażam sobie, że w kreowaniu nowych rozwiązań zabraknie tak istotnego interesariusza jakim są samorządy. Zależy mi na tym, aby być w dialogu z samorządami, ponieważ to od ich aplikacji będą zależały postępy w transformacji  powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak podczas dyskusji na Local Trends.

Wskazała, że w perspektywie 2030 roku NFOŚiGW będzie odpowiedzialny za wdrażanie i dystrybucję ponad 100 mld zł finansowania na działania związane z transformacją energetyczną i ochroną środowiska. Obecnie są to m.in. programy: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej oraz Krajowy Plan Odbudowy.

 Jeżeli do tego dodamy planowany Fundusz Transformacyjny, ta kwota rośnie do 200 mld zł. To ogromna szansa rozwojowa dla Polski – podkreśliła prezeska NFOŚiGW.

Zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Małgorzata Szafoni podkreśliła, że kluczowa jest współpraca i dialog, tak by 17 funduszy działało najefektywniej jako system finansowania projektów w zakresie ochrony środowiska.

– Od początku współpracy zależało nam, żeby strategia nie pozostała tylko na papierze. Dla wszystkich funduszy kluczowe było, by w perspektywie czteroletniej zrealizować założone cele. Dlatego powołaliśmy komitet monitorujący, który ma za zadanie - od strony operacyjnej - dopilnować ich realizacji – powiedziała  Małgorzata Szafoni i dodała, że w obecnej perspektywie finansowej jest teraz najlepszy moment, aby skutecznie programować i alokować środki z uwzględnieniem potrzeb beneficjentów.

Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Robert Gajda wskazał, że głównym źródłem finansowania inwestycji wodno-kanalizacyjnych są fundusze unijne.

– W tej perspektywie finansowej mamy około 1 mld 50 mln euro na samą kanalizację i około 200 mln euro na wodę zdatną do picia – wskazał Robert Gajda. Dodał, że NFOŚiGW będzie zabiegał o zmiany wskaźnika zagęszczenia mieszkańców, by gminy wiejskie mogły skorzystać z tych funduszy.

W czwartej edycji Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends udział wzięło 1,4 tys. osób – przedstawicieli władzy centralnej, jednostek samorządu terytorialnego, biznesu i nauki.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 października 2024 10:24
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Sądeckie Wodociagi potwi…

    Ponad 100 alarmów SMS Sądeckich Wodociągów

    Jak w łatwy sposób zagos…

    Drzewo zamiast zadaszenia i ogród deszczowy zamiast kanału

    Unia staje na straży jak…

    Nowa dyrektywa unijna w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia...

    Branża wod-kan gra z WOŚP

    PWK Wołów przekazał filtr na licytację WOŚP