Inne

Stacja pomp wyremontowana po pożarze

Szymon Różański Dodany dnia: 13 listopada 2022 20:52

Usunięto wszystkie skutki pożaru w stacji pomp „Nadzieja”, w miejscowości Rybaki (woj. pomorski), jaki miał miejsce 14 maja br., poinformowało RZGW w Gdańsku.

Ze względu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Doliny Walichnowskiej, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku podjął działania w celu sunięcia skutków pożaru oraz zapewnienia tymczasowej osłony przeciwpowodziowej mieszkańców i ich mienia.

Zaraz po rozpoczęciu prac remontowych sprowadzono zastępczy, spalinowy agregat pompowy. Zamówiono dodatkowe elementy konieczne do skutecznego pompowania, tj. rurociąg tłoczny dopasowany do otoczenia stacji pomp. Zastosowane środki spełniały wymogi zabezpieczenia Doliny Walichnowskiej na wypadek wystąpienia niekorzystnych warunków wodnych na Wiśle. Podczas prowadzonych prac nieprzerwanie zapewnione było bezpieczeństwo mieszkańców.

Ze względu na zabytkowy charakter budynku, wszelkie roboty budowlane zostały przeprowadzone w uzgodnieniu ze służbami konserwatorskimi.

Obiekt został sprawdzony i odebrany przez nadzór budowlany oraz dostawcę energii elektrycznej, który podłączył go ponownie do sieci elektrycznej. Obiekt jest w pełni sprawny i przywrócony do stałej eksploatacji.

Łączna kwota wydatkowana na remont stacji pomp „Nadzieja” w Rybakach to 443 604,57 zł brutto.

Stacja pomp Nadzieja jest częścią unikatowego węzła hydrotechnicznego, o zabytkowym charakterze, składającego się ze śluzy i przepompowni odwadniający cały obszar Niziny Walichnowskiej do Wisły. Śluza wybudowana została w latach 1888-1896 i wykonana jest z muru ceglanego oraz posiada wrota w części wlotowej drewniane, a w części wylotowej stalowe. Przed śluzą znajdują się przepompownie o nazwach „Nadzieja” i „Pokój”, które usytuowane są pomiędzy wałami przeciwpowodziowymi Wisły a Jeziorem Pelplińskim. Obie pompy stanowią drugi stopień pompowania wody w stosunku do pompowni „Zgoda”, która odwadnia Nizinę i tłoczy wody do Jeziora Pelplińskiego. Na wprost śluzy widać w międzywalu zarysy dawnego kanału biegnącego bezpośrednio do Wisły, którym niegdyś po przejściu przez śluzę płynęły do Jeziora Pelplińskiego barki z węglem przeznaczone dla stacji pomp zasilanych napędem parowym.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: RZGW Gdańsk

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 13 listopada 2022 20:52
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    MPWiK przypomina: sedes …

    Tony odpadów w warszawskiej kanalizacji

    Nowy cennik w Sławie

    Drożej za wywóz ze zbiornikow bezodpływowych w Sławie

    Szprotawa: inwestycje w …

    3,5 miliona na modernizację wiejskich SUW

    Dopłacą miastom do reten…

    Do dofinansowania z Funduszy UE rekomendowano 17 wniosków.