inwestycje

Kolejna inwestycja na szlaku Wielkich Jezior

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 26 września 2022 06:53

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisało  umowę z firmą Hydrobud Kielczyk s.j. na remont śluzy i jazu w miejscowości Karwik na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Koszt inwestycji to ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 9 milionów to dofinansowanie unijne. Prace potrwają do 22 września 2023 roku.

Remont śluzy Karwik obejmie modernizację głowy górnej śluzy (ściany, dno, korona, kanały obiegowe), głowy dolnej oraz komory śluzy (skarpy, dno). Wymienione zostaną wrota śluzy, urządzenia napędowe oraz zdemontowana zostanie brama łukowa istniejącej sieci elektrycznej. Przy śluzie stanął także nowe sygnalizatory i świetlne tablice informacyjne. Odremontowana zostanie także sterówka śluzy.

Remont jazu polegać będzie min. na wykonaniu kładki komunikacyjnej umożliwiającej przejście na oba brzegi śluzy w czasie zrzutu wód przez komorę śluzy przy otwartych wrotach, wykonaniu ściany przyczółków i filara, progu oraz korony jazu, iniekcji uszczelniającej i wzmacniającej w miejscach występowania zarysowań i widocznych przecieków wody w postaci żywic, zabezpieczeniu odsłoniętych fragmentów zbrojenia preparatem pasywującym i ułożeniu zbrojenia w postaci siatki mocowanej do istniejącej konstrukcji przy pomocy kotew, wykonaniu nowej okładziny poprzez terkretowanie (ściany przyczółków i filara jazu) oraz z betonu hydrotechnicznego (próg i korona jazu). Zamknięcia jazu zostaną zabezpieczone antykorozyjne, odremontowana zostanie przepławka dla ryb, a skarpy stanowiska dolnego jazu zostaną ubezpieczone. Śluza i jaz w Karwiku zlokalizowane są na kanale Jeglińskim, ok. 600 m przed wylotem tego kanału na jezioro Seksty. - "Niezbędność wykonania tych prac nie wynika tylko z tego, że stan techniczny obiektu tego wymaga, ale jest to również wkomponowane w zapewnienie bezpieczeństwa na szlakach wodnych, w komfort wszystkich użytkowników dróg wodnych Wielkich Jezior Mazurskich" - mówił Przemysław Sobiesak - Dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W związku z rozpoczęciem prac remontowych, śluza Karwik zostanie zamknięta w pierwszej połowie października i przez cały przyszły sezon nawigacyjny pozostanie nieczynna. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne będą na stronie bialystok.wody.gov.pl w zakładce Komunikaty Nawigacyjne.

Celem inwestycji jest poprawa stanu technicznego oraz bezpieczeństwa drogi wodnej Pisz – Węgorzewo na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Stopień wodny w Karwiku wraz z jazem w Kwiku stanowią także główne budowle piętrzące decydujące o rozrządzie wody w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Umożliwiają one zrzut roztopowych wód wiosennych poprzez rzekę Pisę w kierunku rzeki Narew, przez co stabilizują stosunki wodne w regionie i zapobiegają lokalnym podtopieniom na terenie oddziaływania Wielkich Jezior Mazurskich.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wody Polskie Białystok

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Image placeholder
Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 26 września 2022 06:53
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Hermetyzacji odorów w Bi…

  Hermetyzacji odorów w Białymstoku

  ZWiK w Szczecinie apelu…

  Usuncie lód i śnieg z kratek wpustów ulicznych !

  Powstanie Warszawskie – …

  Wodociągowcy też narażali życie

  Kędzierzyn -Koźle: oczys…

  Zakończyła się przebudowa wału przeciwpowodziowego w Kędzieżynie Koźlu