Stany alarmowe na rzekach, sytuacja jest trudna
Na podstawie sytuacji meteorologicznej i spodziewanego dalszego ocieplenia IMGW-PIB wydał ostrzeżenia i alerty – wezbrania o charakterze lokalnym występować będą w różnych regionach kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie na Wiśle i Odrze. Trwa akcja lodołamania.
foto. Katarzyna Ulas
Wysoka temperatura powoduje szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i spływ wód roztopowych co sprzyja dużym wzrostom stanów wody- informuje IMGW. Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego - najniższego - stopnia obowiązują aktualnie na Wiśle od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku oraz na Odrze od ujścia Warty do Gryfina. Od Gryfina do ujścia do Zalewu Szczecińskiego obowiązuje drugi stopień ostrzeżeń. W pięciu województwach - dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, lubuskim i śląskim - obowiązuje alert hydrologiczny IMGW drugiego stopnia.
Aktualnie w rejonie Płocka, Włocławka i dolnej Odry, gdzie sytuacja jest bardzo trudna, operuje kilka grup pomiarowych IMGW-PIB mierząc pokrywę lodu i informując o sytuacji służby administracji państwowej. Obserwatorzy działają także na Bugu i Pilicy.
Jednocześnie na Odrze i Wiśle, tam gdzie jest największe zagrożenie powodziowe, od kilku dni niemal nieprzerwanie pracują lodołamacze, flota należąca do Wód Polskich. Akcję wspierają także jednostki z Niemiec.
IMGW ostrzega, że sytuacja może zmieniać się bardzo dynamicznie, zwłaszcza w południo-zachodniej Polsce.
Redaktor Wodociągowiec