We wtorek, 21 czerwca w sali sesyjnej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, podczas której odbyła się debata nt. szybko pogarszającej się kondycji przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w regionie i w całym kraju, w kontekście zachodzących zmian rynkowych i ekonomicznych oraz sposobu prowadzenia od wielu miesięcy polityki taryfowej przez branżowgo Regulatora tj. przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.
Branżę wodociągowo - kanalizacyjną reprezentował Pan Janusz Dawidziak, Prezes Zarządu GWiK Goleniów, a jednocześnie Prezes Stowarzyszenia Zachodniopomorskie Forum Wodociagowe i Członek Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, wraz z panią Anną Seredyńską-Kraus, Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia ZFW, a jednoczesnie Dyrektor Finansową GWiK Goleniów, Panem Piotrem Kroll, Prezesem MWiK Koszalin, Panem Arturem Krasińskim, Prezesem Woociągów Zachodniopomorskich oraz prawnikami, mec. Pawłem Sikorskim z IGWP w Bydgoszczy i mec. Jędrzejem Bujnym z Poznania, ekspertem Wodociągowca.pl.
Ze strony Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego obecny był Pan Marek Duklanowski, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Wśród gości obecni byli ponadto Pan Ryszard Sobieralski, większościowy udziałowiec PUWiS Nowogard, a jednocześnie Członek Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie w Bydgoszczy oraz Pan Szymon Różański, członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia ZFW, a jednocześnie współwłaściciel i Wiceprezes Zarządu Wodociągowca.pl.
Po stronie przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych opowiedział się Zarząd Województwa. Pan Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, były pracownik branży, podkreślił m.in., że ogólnokrajowa propagandowa akcja Wód Polskich w mediach, w której jakoby Wody Polskie bronią mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen wody forsowanymi przez firmy wodociągowe, jest co najmniej niesmaczna. Tym bardziej w świetle zachodzących zmian ekonomicznych w kraju, szalejącej inflacji i zapowiadanych horrendalnych podwyżek cen energii elektrycznej. Według O.Geblewicza spowoduje to, że wkrótce płynność finansowa wielu przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w regionie zostanie zachwiana i nie będzie ich stać na opłacenie rachunków za prąd, co w konsekwencji zagrozi wypełnianiu statutowych obowiązków firm wod. – kan. i zakłóci dostawy wody dla mieszkańców, czy też właściwe funkcjonowanie pozostałej infrastruktury komunalnej. Marszałek województwa podkreślił, że przedłużające się w Wodach Polskich, wielomiesięczne procedury zatwierdzenia taryf za wodę i ścieki, obok „chrustu” na jesień tego roku grożą nam również suchymi kranami w naszych domach.
Na te wypowiedzi odpowiadał Pan Marek Duklanowski, Dyrektor RZGW Szczecin, który argumentował, że nie widzi w postępowaniu Wód Polskich oznak przedłużania procedur i gry na zwłokę w przedmiocie procedowania wniosków taryfowych i, że większość przedsiębiorstw otrzymała już zatwierdzone taryfy.
Na reakcję uczestników spotkania nie trzeba było długo czekać. Na słowoa Pana Dyrektora natychmiast zareagował Pan Janusz Dawidziak, Prezes ZFW, który wskazał, że nie sposób sie z tym zgodzić, gdyż dla przykładu reprezentowany przez niego GWiK Goleniów już 8 miesięcy temu złożył do RZGW wniosek o skrócenie aktualnych taryf, a jest on nadal przetrzymywany przez regulatora, który niezmiennie nadsyła kolejne, szczegółowe pytania, przedłużając tym samym procedowanie.
Z informacji Wodociagowca.pl wynika, że podobna sytuacja jest w Pyrzycach i w Kołobrzegu, gdzie od 3 lat nie ma aktualnej taryfy.
Stanowiska podczas debaty zajmowali także inni jej uczestnicy. Pani Kraus wspominała o sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wod. – kan. które zmierzyć muszą się z sięgającymi 100 i więcej procent podwyżkami cen energii elektrycznej i na przykładzie Goleniowa wykazała konieczność wyasygnowania ok. 5 mln złotych na opłaty za energię elektryczną, których w budżecie GWiK-u zwyczajnie nie ma. Pan Kroll podnosił temat pozwoleń wodno – prawnych, których uzyskanie również jest długotrwałe i utrudnione z powodu niejasności ustawowych. Pan Krasiński podsumował natomiast, że na 28 złożonych przez jego firmę wniosków taryfowych w gminach zachodniopomorskich, dla 8 z nich dalej nie ma zatwierdzonych taryf, a Spółka nie ma juz z czego opłacić rachunków.
W podobnym tonie wypowiadali się również reprezentujący branżę prawnicy, mec. Sikorski i Bujny, którzy dodatkowo przytaczali suche dane ekonomiczne, informacje statystyczne i sondażowe oraz informacje wprost od firm wod – kan. Wskazali przy tym na konieczność nowelizacji i doprecyzowania zapisów w obowiązującej Ustawie Prawo Wodne, która określa sposób funkcjonowania naszej branży.
Pan Duklanowski odpierał te zarzuty, niezmiennie stojąc na stanowisku, że złożone wnioski taryfowe, jak również wnioski o skrócenie czasu obowiązujących aktualnie taryf są przez Wody Polskie procedowane i rozpatrywane zgodnie z zasadami i terminami ustawowymi, merytorycznie i w oparciu o oficjalne dane ekonomiczne. Podkreślał, że RZGW w Szczecinie, jak również On osobiście, są w każdej chwili do dyspozycji przedsiębiorstw wod. – kan. w celu prowadzenia merytorycznych rozmów dot. taryf za wodę i ścieki, a także, że już w tym tygodniu takie spotkania mają się odbyć.
Podsumowując wtorkową debatę przed WRDS w Szczecinie, można odnieść wrażenie, że jego strony pozostają przy swoich stanowiskach, aczkolwiek zaistniała nadzieja na wzięcie pod uwagę dynamicznie zmieniającej się sytuacji ekonomicznej w kraju przez Wody Polskie. Rozmowy bowiem były prowadzona w atmosferze wzajemnego zrozumienia i w sposób merytoryczny.
Tekst i Foto: Tomasz Makowski