Ekspolatacja systemów kanalizacyjnych

ToxWatch, czyli nowy projekt badawczy

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 3 kwietnia 2025 10:52

Wrocławski MPWiK weźmie udział w projekcie ToxWatch, który ma polegać na  budowie i testach urządzenia do monitoringu toksyczności ścieków i wód.

W tym projekcie Przedsiębiorstwo będzie współpracować w konsorcjum z Politechnika Wrocławska i lokalnym startupem HighDense. Urządzenie ma automatycznie określać toksyczność próbek wody i ścieków. 

W przypadku ścieków będzie to robić w oparciu o osad czynny, pobrany z wrocławskiej oczyszczalni. To absolutna nowość w porównaniu do podobnych urządzeń dostępnych na rynku- podkreśla MPWiK.

„Najczęściej ich producenci zapewniają tzw. organizmy referencyjne, które „na własnej skórze” badają toksyczność ścieków. Są to na przykład rozwielitki. Problem jednak w tym, że nie wszystko, co szkodzi rozwielitkom, może zaszkodzić także osadowi czynnemu. Zdarzają się zatem wyniki fałszywie pozytywne”- informuje MPWiK. „Bakterie zawarte w osadzie czynnym pomagają usuwać zanieczyszczenia ze ścieków.  Nam chodzi o to, aby uchronić osad czynny we wrocławskiej oczyszczalni przed „zabójczymi” dla niego substancjami. Dlatego właśnie chcemy „zaszczepić” pobrany osad czynny na jednej z przepompowni ścieków, gdzie udział ścieków przemysłowych jest znaczny. Jeżeli tam będą miały one negatywny wpływ na osad czynny – będzie to oznaczać, że mogą też zagrozić procesom technologicznym naszej oczyszczalni. Wtedy będziemy pewni w 100%, że są toksyczne”- dodaje.

W projekcie ToxWatch Przedsiębiorstwo będzie odpowiedzialne za testy terenowe urządzenia. W pierwszej kolejności specjaliści z Politechniki Wrocławskiej i HighDense opracują prototyp,  który stanie w wybranej przepompowni ścieków i rozpocznie monitoring on-line.

Projekt zakłada również opracowanie specjalistycznego oprogramowania do tworzenia sieci takich urządzeń. Dzięki temu możliwe będzie objęcie monitoringiem rozległych obszarów,  a system automatycznie poinformuje o wykryciu toksycznych substancji.

Budżet projektu wynosi 16 mln zł brutto. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a umowa między NCBiR i konsorcjum została już podpisana.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK Wrocław

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 3 kwietnia 2025 10:52
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Zrzutu kry ze Stopnia Wo…

    Kolejny zaplanowany etap działań, którego celem jest ochrona przeciwpowodziowa.

    Ekonomia bezpieczeństwa …

    Ekonomia bezpieczeństwa dostaw wody – rozwiązania dla prezesów i dyrektorów technicz…

    Leszno: młodzież z wizyt…

    Warsztaty na temat produkcji wody

    „Toaleta to nie śmietnik…

    Kampania edukacyjna Wodociągów Płockich