Inne

Wodociągi Chrzanowskie: Trwają kontrole sieci sanitarnej

Marcin Simiński Dodany dnia: 4 lutego 2024 23:15

Wodociągi Chrzanowskie wznowiły kontrole włączeń wód opadowych do sieci kanalizacji sanitarnej. Obecnie są one prowadzone na terenie Trzebini i Myślachowic.

Jak wiadomo, zgodnie z przepisami, odprowadzanie deszczówki oraz wody roztopowej i drenażowej z terenu posesji do kanalizacji sanitarnej jest nielegalne. Spółki wodociągowe mają sposoby, aby wykryć te nieprawidłowości.

„Przy kontroli stosujemy samochód do inspekcji telewizyjnej (kamerowóz), który jest wyposażony w specjalną zadymiarkę. Urządzenie umożliwia szybkie i dokładne sprawdzanie stanu sieci kanalizacyjnej, wykrycie wszelkich nieszczelności oraz kontrolę nielegalnych podłączeń”- informują Wodociągi Chrzanowskie.

 W praktyce wygląda to tak, że pracownicy wprowadzają przez studnię kanalizacyjną wąż, przez który tłoczony jest przypominający parę wodną dym, który nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie ludzi. Jego pojawienie się w rynnie lub w systemie drenażowym wyraźnie sygnalizuje wszelkie miejsca nieprawidłowych włączeń do sieci kanalizacji sanitarnej.

Spółka informuje, że w ubiegłym,  2023 roku skontrolowano w ten sposób w sumie 417 nieruchomości. Liczba stwierdzonych włączeń wód opadowych do sieci kanalizacji sanitarnej wyniosła 24 przypadki, co stanowi 6,2 % wszystkich skontrolowanych budynków. Każdy odnotowany przypadek nielegalnego włączenia wód opadowych do sieci kanalizacyjnej został zarejestrowany oraz opatrzony dokumentacją fotograficzną. Właściciele wykazanych podczas kontroli nieruchomości otrzymali od Wodociągów Chrzanowskich stosowne pismo, informujące o wystąpieniu nieprawidłowości oraz o terminie, w którym należy odłączyć rynny od sieci kanalizacji sanitarnej (30 dni od dnia przeprowadzonej kontroli).  Po upływie tego terminu przeprowadzane zostały ponowne kontrole, które potwierdziły, że we wszystkich przypadkach odłączenie od kanalizacji zostało prawidłowo wykonane.

Źródło: Wodociągi Chrzanowskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 4 lutego 2024 23:15
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Wniosek taryfowy zatwier…

  W Krakowie drożej za wodę i ścieki

  300 wodociągowców protes…

  „Opamiętajcie się urzędnicy Wód Polskich!”

  Nowy wodowskaz na Jezior…

  Chodzież: pomiar poziomu zwierciadła wody kluczem do utrzymania ciągłości dostaw

  Krośnieńska oczyszczalni…

  Zakończono wartą ponad 38 mln inwestycję