Inne

Trwa letnie zarybianie

Szymon Różański Dodany dnia: 15 lipca 2022 13:24

Niemal 2 miliony sztuk narybku trafiło w tym roku do obwodów rybackich, w ramach letniej akcji zarybiania prowadzonej przez Wody Polskie. Ostatnie takie działanie miało miejsce na rzece Narew, gdzie wpuszczono 50 tys. narybku jazia.

Wcześniej zarybiono 100 tys. sztuk narybku brzany, który został wpuszczony do rzeki Skawy i 50 tys. sztuk narybku bolenia wpuszczonego bezpośrednio do wód zbiornika nr 2 Świnna Poręba. Z kolei do Narwi w okolicach miejscowości Krzewo koło Łomży wpuszczono 100 tys. sztuk narybku suma europejskiego, zaś w czerwcu do zbiorników Tresna i Porąbka na rzece Sole trafiło 200 tys. sztuk narybku sandacza. Natomiast podczas wiosennego zarybiania obwodów rybackich administrowanych przez Wody Polskie w Białymstoku, do wód rzeki Pisy i Narwi oraz jezior Łaźno, Silec, Stoczek, Iławki, Wityny, Krzywe, Kiełki i Reszki trafiło 1 milion 240 tysięcy sztuk wylęgu szczupaka.

Gatunki ryb są dobierane indywidualnie do konkretnego akwenu, głównie w celu poprawy stanu jego ekosystemu, ichtiofauny oraz jakości wód. Dzięki wpuszczeniu sandacza do zbiorników Tresna i Porąbka możliwe będzie regulowanie populacji żyjących tam inwazyjnych gatunków ryb. Również sum europejski oraz szczupak to gatunki drapieżne, będące regulatorami ryb małocennych tzn. drobnych karpiowatych, które odpowiadają za eutrofizację zbiorników wodnych w regionie wodnym Narwi.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 15 lipca 2022 13:24
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Powstaje zbiornik na wod…

    MPWiK w Rzeszowie

    Prace eksploatacyjne w Z…

    Remont sieci wodociągowej przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze

    Sądeckie Wodociągi inwes…

    Kolejna instalacja fotowoltaiczna gotowa

    Rozwiązanie zmniejszy em…

    CIECH opracował innowacyjną metodę odzyskiwania tzw. soli wypadowej