Ważna inwestycja dla Kujaw
W Siarzewie powstanie stopień wodny za 4,5 mld zł
Ogłoszono postępowanie na opracowanie dokumentacji przepływowego stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie. Dzięki nowoczesnej konstrukcji obiekt nie będzie barierą (zaporą), zostanie posadowionym w korycie rzeki. Prace mają rozpocząć się na przełomie 2023/24 roku, a koszt inwestycji szacowany jest na 4,5 miliarda złotych.
W sprawie budowy Stopnia Wodnego Siarzewo wielokrotnie odbywały się w regionie konsultacje społeczne i spotkania z udziałem ekspertów, środowisk naukowych, samorządowców i przedstawicieli Wód Polskich. Debata na temat powstania Stopnia Wodnego Siarzewo toczy się od kilkudziesięciu lat, z zaangażowaniem lokalnych władz, środowisk naukowych, organizacji społecznych oraz mieszkańców. Poddano analizie społecznej wszelkie przesłanki. Zebrano 100 tysięcy podpisów popierających ideę budowy nowego stopnia wodnego na Wiśle.
- Oficjalne ogłoszenie, które wczoraj pojawiło się w Europejskim Dzienniku Urzędowym, jest końcem dyskusji na temat tego, czy Stopień Wodny Siarzewo ma być budowany. Stanowi faktyczne rozpoczęcie tej inwestycji. Nie jest dla nas tajemnicą i zaskoczeniem, że ten stopień wodny należy budować i chcemy dać jednoznaczny odpór środowiskom, które zaciekle protestują przeciwko tej inwestycji. Trzeba podkreślić, że ma ona charakter związany z bezpieczeństwem, w tym kontynuacją procesu zabezpieczenia dla Stopnia Wodnego Włocławek. Inwestycja ma również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego oraz przeciwdziałania suszy- powiedział Marek Gróbarczyk Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, podczas briefingu prasowego, który odbył się 18 marca w Ciechocinku, z udziałem władz samorządowych.
- Realizacja tej inwestycji to dla nas, mieszkańców Niziny Ciechocińskiej, absolutny priorytet. Na pewno wśród państwa jest wiele osób, które pamiętają rok 2010. W tym miejscu, gdzie teraz stoimy była woda, a poziom wody i tworząca się zastoina stwarzały zagrożenie dla wału przeciwpowodziowego. Wszyscy drżeli, a niektórzy mieszkańcy zaczęli wywozić swoje sprzęty. Gdyby nie wzmocnienie wału, to pewnie wiele osób żyłoby w przeświadczeniu ciągłego zagrożenia. Życzę determinacji w realizacji inwestycji, tak by w 2023 była gotowa dokumentacja, a w 2028 żebyśmy cieszyli się z dokończonej inwestycji- powiedział Burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz.
Krzysztof Woś, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą wyjaśnił, że w związku z budową Stopnia Wodnego Siarzewo nie są planowane przesiedlenia.
- Planujemy zakończyć projektowanie do 2023, tak by prace mogły rozpocząć się w 2024 roku. Będzie to stopień istotny z powodów bezpieczeństwa, bo SW Włocławek, który ma już 50 lat, potrzebuje stopnia podpierającego. Siarzewo pomoże w walce z powodzią. Zbiornik będzie miał 100 mln m3 pojemności, więc będzie łagodził falę powodziową i będzie rezerwuarem wody. Będzie to stopień wielofunkcyjny - powstanie jaz podpiętrzający, a także elektrownia wodna o mocy 80 MW produkująca czystą energię, co wpisuje się w Zielony Ład, znacznie ograniczając emisję CO2. Stopień będzie miał 2 śluzy, co ułatwi uprawianie żeglugi śródlądowej, która jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu (jeden statek żeglugowy przewozi tyle ładunku, co 50 tirów). W Siarzewie powstanie też przeprawa drogowa, a więc obiekt będzie też spełniał funkcję komunikacyjną. Z kolei zatrzymaną wodę będzie można użyć do celów komunalnych, poprawią się też stosunki wodne w glebie - powiedział K. Woś z Wód Polskich.
Stopień, ale nie bariera
Stopień Wodny Siarzewo ma być obiektem posadowionym w korycie rzeki, dzięki nowoczesnej konstrukcji nie będzie barierą (zaporą). Jaz stopnia wodnego będzie umożliwiał ruch rumowiska, a klapy na segmencie - bezpieczne przepuszczanie lodu w okresach zimowych. W pewnych warunkach i w pewnych okresach, przy podniesionych segmentach nie będzie żadnej bariery dla przepływu wód. Koncepcja Stopnia Wodnego Siarzewo zakłada rozwiązania przyjazne środowisku. Przy projektowaniu i przyszłej budowie stopnia stosowane będą najlepsze dostępne techniki ograniczające do możliwego minimum negatywne oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko. Rozwiązania techniczne uwzględniają wyniki konsultacji społecznych. Obiekt będzie nowoczesny, przyjazny środowisku i wielofunkcyjny. Będzie się wpisywał w otaczający krajobraz. Stopień wodny będzie jedynie niskim progiem podpiętrzającym wodę i zapewniającym ciągłość przepływu minimalnego. Stabilizować będzie poziom wody w korycie dla przepływów o niskim natężeniu przepływu.
Celem inwestora jest zbudowanie progu piętrzącego, a nie zabetonowanie Wisły. Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta, z obwałowaniami chroniącymi życie i mienie mieszkańców gmin położonych nad Wisłą, a jego funkcją będzie ograniczanie skutków suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych. SW Siarzewo będzie także pozytywnie wpływał na retencję wody w regionie i rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów. Elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW wpisze się w nowy Zielony Ład. Przewidywany, maksymalny koszt inwestycji to 4,5 mld PLN. Projekt będzie realizowany do 2029 r. z przygotowaniem dokumentacji i budową. Prace budowalne mają się rozpocząć na przełomie 2023-24 roku.
Źródło i fot. Wody Polskie