Laboratorium

W Tczewie postawili na biomonitoring

Marcin Simiński Dodany dnia: 21 maja 2023 21:37

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie korzysta z naturalnego biomonitoringu, w którym podstawową rolę pełnią małże czuwające nad czystością wody.

Jest to  dokładnie osiem osobników małży, które znajdują się w specjalnym zbiorniku z ujmowaną wodą.

„Do ich muszli przytwierdzone są magnesy współpracujące ze specjalnymi  sondami pomiarowymi. Sondy pomiarowe rejestrują stopień rozwarcia muszli małża i dzięki specjalnemu oprogramowaniu, co sekundę informują nas o jakości wody. System, który wykorzystujemy to SYMBIO”- opisuje działanie systemu ZWiK w Tczewie.

Takie metody, wykorzystujące organizmy żywe do oceny stanu środowiska, zwane są metodami bioindykacyjnymi. Są one znane i wykorzystywane od wielu wieków, także w Polsce wiele zakładów uzdatniania wody korzysta z tej metody, o czym często informujemy na łamach naszego portalu. 

Jak to działa ? Ogólna zasada jest bardzo prosta - gdy małż wykryje zmianę ogólnej toksyczności wody, zamyka muszlę.  Do tych celów wykorzystywane  są małże z gatunku Skójka zaostrzona - jest to gatunek krajowy, który spełnia wszystkie warunki stawiane organizmom wskaźnikowym: reaguje szybko i jednoznacznie na nagłe zmiany w środowisku.

„Małże "pracują" dla nas przez 3 miesiące i po tym czasie wracają do swojego rodzimego zbiornika wodnego” - informuję ZWiK w Tczewie.

Reakcja małży oczywiście nie dostarcza  informacji o tym, co i w jakich ilościach znajduje się w wodzie, ale nagłe zamknięcie muszli sygnalizuje zmianę warunków w środowisku parametrów wody.  Daje to możliwość natychmiastowej reakcji na zagrożenie.

Źródło: ZWIK w Tczewie

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 21 maja 2023 21:37
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Czy nastąpił zrzut wody …

  Wody Polskie zaprzeczają - nie było zrzutu wód do Odry

  Odrestaurują przeciwpowo…

  Śluza w Gdańsku zyska lepsze zaplecze

  Kraków: zielona energia …

  Prace idą pełną parą

  Rozdzielą sieć na Starym…

  W Płocku rusza spora inwestycja