Zmiany energetyczne to wyrażenie odmieniane przez wszystkie przypadki. Z ekspertami z UE spotkanie zorganizował Wałbrzyski Klaster Energii i Wodoru "WKlaster" działający na terenie Powiatu Wałbrzyskiego. Jako lider zmiany przekonał administrację unijną do wsparcia działań.
Spotkanie w ramach programu START w hotelu "Piotr" w Boguszowie Gorcach. Celem warsztatu było opracowanie Teorii Zmiany dla części podregionu Wałbrzych oraz usprawnienie związku istniejącej listy projektów z celami rozwoju. Wklaster jest partnerem Gryfickiego Klastra Energii.
W trakcie spotkania opracowano ścieżkę dla wybranych projektów, które będą wspierane w ramach pomocy START. Dla każdego z wybranych projektów demonstracyjnych przygotowano jasny plan pracy, obejmujący identyfikację kluczowych interesariuszy, konsultacje, kroki w opracowaniu projektu, harmonogram, podział zadań i odpowiedzialności.
Wyniki warsztatu będą wykorzystane do potwierdzenia zaproponowanych projektów, które będą wspierane przez pomoc START we współpracy z odpowiednimi promotorami/projektodawcami.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele takich instytucji w jak Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Powiat Wałbrzyski, Gmina Boguszów-Gorce, Urząd Miejski w Mieroszowie, Czarny Bór, Stare Bogaczowice oraz Jaworzyna Śląska, Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa, oraz Stowarzyszenie Energetyki Obywatelskiej Ziemi Świdnickiej.
Warsztaty prowadzone w ramach projektu przy współudziale Ecorys Polska Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenia Energii i Wodoru Wklaster ukierunkowane są na skuteczne i wspólne działania w celu tworzenia zmiany.
Jak wskazuje Joanna Tokarczuk – koordynator projektu z ramienia Wklastra: Pomoc konsultantów w regionie jest nieodzowna, daje możliwość spojrzenia na projekty z innej perspektywy. Jest to także realna pomoc w konstruowaniu projektów, które mają większe szanse na realizację. A to wszystko prowadzi do faktycznej zmiany regionu dla dobra mieszkańców - przekonuje.
- Dostęp do zielonej energii jest dziś ważnym argumentem do rozmów z inwestorami. Zapytania do biur obsługi inwestorów napływające od zainteresowanych firm wskazują, że dziś dostęp do zielonej energii jest głównym wyznacznikiem - mówi Łukasz Piotr Szeląg z Fundacji na Rzecz Rozwoju Polski Zachodniej we Wrocławiu, a jednocześnie rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich.
O tym jak ważna jest zmiana energetyczna w gospodarce świadczy fakt, że na niedawnej konferencji gospodarczej w Myśliborzu wzięło udział blisko 50 osób reprezentujące biznes i samorząd z Zachodniej Polski.
Źródło: Informacja prasowa